Poznań: ginekolodzy oskarżeni o śmierć matki i bliźniąt

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2010 11:52

Do sądu trafił akt oskarżenia Prokuratury Okręgowej w Koninie przeciwko dwóm ginekologom z Poznania.

Prokurator zarzuca Krzysztofowi D. i Arkadiuszowi B. narażenie na utratę życia i zdrowia oraz spowodowanie nieumyślnej śmierci 20-letniej Karoliny Maślanki i jej dwójki nienarodzonych dzieci.

Jak podajew Głos Wielkopolski sprawa najpierw trafiła do Słupcy, ale po dwóch latach skomplikowane śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Koninie. Udało się uzyskać opinię biegłych lekarzy z Wrocławia. Przedtem kilka innych ośrodków odmówiło wykonania ekspertyzy w sprawie znanego, poznańskiego profesora, któremu prokuratura postawiła zarzuty.

– Według biegłych lekarze dopuścili się szeregu uchybień. Między innymi nie wykonali specjalistycznych badań, przez co nie mieli informacji o faktycznym stanie zdrowia pacjentki. Efektem była śmierć matki i bliźniąt – stwierdził w rozmowie z GW prokurator Krzysztof Szczesiak, naczelnik wydziału śledczego konińskiej prokuratury.

Karolina Maślanka chorowała na skazę krwotoczną małopłytkową i miała usuniętą śledzionę. Z opinii biegłych wynika, że lekarze nie wykonali tak prostych badań jak USG. Z sekcji zwłok matki i dzieci wynika, że przez 11 godzin żywe jeszcze dziecko przebywało w macicy wraz z martwym płodem. Na cesarskie cięcie zdecydowano się dopiero, gdy serce kobiety przestało bić.

W sprawie prokuratura przesłuchała ponad 30 świadków, głównie personel medyczny Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum