Poznań: czy dyrektor naraził ośrodek na milionowe straty?

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2019 11:29

Na 40 milionów złotych strat miał narazić Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) były dyrektor tej placówki - tak twierdzi Centralne Biuro Antykorupcyjne, które wysłało w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury krajowej.

Poznań: czy dyrektor naraził ośrodek na milionowe straty?
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Według agentów, były dyrektor przekraczał swe uprawnienia i nie dopełniał obowiązków w związku z przetargami organizowanymi od początku 2017 roku. CBA zakwestionował między innymi umowę na rozbudowę ośrodka. Jej wartość wyniosła 68 milionów złotych, gdy na ten cel przeznaczone były jedynie 32 miliony. Według badających sprawę odbyło się to bez zgody Rady Społecznej ośrodka.

Żeby wykonać inwestycję były dyrektor POSUM, zaciągnął pożyczki. Nie miał na nie zgody nadzorujących ośrodek organów, nie miał też zabezpieczonych środków na spłatę tych zobowiązań.

Kolejne wątpliwości budzi zakup za milion złotych niezdatnych do wykorzystania urządzeń do zabiegów medycyny estetycznej.

POSUM nie wniósł zastrzeżeń do protokołu po kontroli CBA. To miasto Poznań wnioskowało o kontrolę CBA.

POSUM istnieje od 1991 r. i jest jednostką organizacyjną podległą miastu Poznań. To największy zespół przychodni specjalistycznych w Poznaniu; zajmuje się m.in. nefrologią ze stacją dializ, diabetologią, diagnostyką medyczną, chirurgią, ortopedią, laryngologią i reumatologią. Rocznie przyjmuje ok. 250 tys. pacjentów i udziela ponad 300 tys. porad medycznych i badań diagnostycznych.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum