Poznań: chirurgia naczyniowa pod lupą prokuratury, nielegalne eksperymenty na pacjentach?

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 18 września 2019 11:01

Sprawę rzekomych nielegalnych eksperymentów medycznych i poważnych powikłań u pacjentów Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Szpitala Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu będzie wyjaśniać Prokuratura Rejonowa Poznań Stare Miasto. Tymczasem podejrzeń co do możliwych nieprawidłowości w leczeniu nabierają kolejne osoby.

Poznań: chirurgia naczyniowa pod lupą prokuratury, nielegalne eksperymenty na pacjentach?
Fot. Fotolia

Jak przypomina Głos Wielkopolski, powołując się na relacje lekarzy z kliniki, "w ostatnich latach pacjentom z zakrzepicą kończyn dolnych zaczęto podawać lek Actilyse". Medycy mieli nie wiedzieć, jak dawkować lek, a sam preparat nie miał badań klinicznych, nie został dopuszczony do użytku w Polsce do tego właśnie schorzenia. Według lekarzy "lek był podawany nieoficjalnie, poza procedurami i dochodziło do powikłań, również śmiertelnych".

"Na podawanie Actilyse naciskać miał rzekomo ówczesny szef kliniki. Jak się okazało, w ostatnich latach był wynagradzany przez koncern farmaceutyczny produkujący Actilyse. Zasiadał w radzie doradczej tej firmy" - czytamy.

Był szef kliniki stanowczo zaprzecza, by w placówce doszło do złamania prawa. Lekarza, który najgłośniej mówił o śmiertelnych powikłaniach po Actilyse, oskarżył o zniesławienie (trwa proces).

Jednak - jak pisze gazeta - do redakcji zgłaszają się kolejne osoby, które padły ofiarą domniemanych zaniedbań lub których osoby bliskie zmarły po leczeniu.

Szpital informuje, że zgłaszane skargi czy zastrzeżenia stara się rozstrzygać z należną uwagą i starannością, powołana została też komisja wewnętrzna w kontekście ewentualnych zastrzeżeń dotyczących działalności chirurgii naczyniowej. "Informujemy także, że - mimo doniesień medialnych - do szpitala nie wpłynęła żadna skarga dotycząca wątpliwości bądź zastrzeżeń w zakresie standardów leczenia pacjentów w Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyń" - zaznacza Bartosz Sobański, rzecznik szpitala.

Więcej: gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum