Poznań: 23-letni fałszywy radiolog usłyszał zarzuty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2019 16:14

23-latek, który podając się za radiologa próbował zatrudnić się w szpitalach w Poznaniu i Warszawie, usłyszał zarzuty posługiwania się fałszywymi dokumentami. Radosław L. twierdził, że skończył studia medyczne we Francji. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Poznań: 23-letni fałszywy radiolog usłyszał zarzuty
Fot. PTWP

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Michał Smętkowski powiedział we wtorek (5 listopada), że 23-latek przyznał się do winy. - Przedstawiono mu zarzut posłużenia się podrobionymi dokumentami dyplomu ukończenia studiów medycznych, specjalizacji z zakresu radiologii na studiach wyższych i zaświadczenie o wykonywaniu praktyki lekarskiej we Francji - powiedział Smętkowski.

Podejrzany miał stwierdzić, że sam podrobił dokumenty, którymi się posługiwał. - Złożył też wyjaśnienia, które są niezgodne z naszymi ustaleniami, więc prokurator musi je zweryfikować - dodał Smętkowski.

Radosław L. podając się za radiologa próbował na początku tego roku zatrudnić się w szpitalu miejskim im. F. Raszei w Poznaniu. Rzecznik szpitala dr Eryk Matuszkiewicz powiedział PAP, że dyrekcja od początku podejrzliwie traktowała m.in. młody wiek rzekomego lekarza. - Tłumaczył, że wcześniej zaczął te studia, że wcześniej je skończył itd. - wyjaśnił lekarz.

Dodał, że 23-latek nie miał wszystkich potrzebnych zaświadczeń potwierdzających, że jest lekarzem z prawem do wykonywania zawodu w Polsce. - On część dokumentów przyniósł, natomiast powiedział, że część przyniesie w ciągu dwóch-trzech dni, bo są tłumaczone - tłumaczył Matuszkiewicz.

Według rzecznika szpitala Radosław L. miał zacząć pracę pod opieką doświadczonego radiologa, ale specjalista bardzo szybko zauważył braki podstawowej wiedzy medycznej rzekomego medyka. - Był u nas jeden dzień i po tym jednym dniu myśmy z nim zakończyli współpracę, bo było zbyt dużo wątpliwości - powiedział Matuszkiewicz.

Według rzecznika szpitala dyrekcja placówki powiadomiła o sprawie Wielkopolską Izbę Lekarską. Według rzeczniczki Izby informacje na temat rzekomego radiologa samorząd lekarski otrzymał od firmy rekrutującej polskich medyków do pracy za granicą.

Wielkopolska Izba Lekarska zgłosiła sprawę prokuraturze w maju, skontaktowała się również z francuską izbą lekarską. Storna francuska potwierdziła, że dokumenty przedstawione przez Radosława L. były sfałszowane.

Ta sama firma, która jako pierwsza przekazała WIL informacje o fałszywym radiologu poinformowała Izbę, że Radosław L. podając się za lekarza wykonuje zawód na terenie województwa mazowieckiego. W tej sprawie toczy się osobne postępowanie prowadzone przez warszawską prokuraturę.

Dane wszystkich lekarzy i dentystów legalnie zatrudnionych w Polsce można zweryfikować w intrenecie, korzystając z Centralnego Rejestru Lekarzy. Radosławowi L. grożą nawet dwa lata więzienia.

Szymon Kiepel (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum