Pozew za powikłania po szczepieniu COVID-19. Pani Agata została sparaliżowana od pasa w dół

Autor: PAP • Źródło: PAP11 września 2021 09:55

Szykuje się prawdopodobnie pierwszy w Polsce pozew za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Skarb Państwa zamierza pozwać - jak ustaliło Radio Zet - kancelaria z Krakowa. Pokrzywdzoną jest kobieta, która kilka dni po otrzymaniu dawki szczepionki została sparaliżowana od pasa w dół.

Pozew za powikłania po szczepieniu COVID-19. Pani Agata została sparaliżowana od pasa w dół
  • Szykuje się prawdopodobnie pierwszy w Polsce pozew za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Skarb Państwa zamierza pozwać - jak ustaliło Radio Zet - kancelaria z Krakowa
  • Pokrzywdzoną jest kobieta, która kilka dni po otrzymaniu dawki szczepionki została sparaliżowana od pasa w dół
  • -  Lekarze stwierdzili u niej zapalenie rdzenia kręgowego, spowodowane najprawdopodobniej wczesnym odczynem poszczepiennym - mówiła Radiu Zet adwokat Beata Broniewicz-Pasieka.

Pozew za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19

- W szpitalu spędziła ponad dwa tygodnie, lekarze stwierdzili u niej zapalenie rdzenia kręgowego, spowodowane najprawdopodobniej wczesnym odczynem poszczepiennym  - mówiła Radiu Zet adwokat Beata Broniewicz-Pasieka.

Zgodnie z relacjami mecenas, Ministerstwo Zdrowia zostało poinformowane o sprawie, ale odmówiło pokrycia kosztów rehabilitacji.

Minister Zdrowia przekazał Radiu Zet, że za odszkodowania wypłacane przez Skarb Państwa nie odpowiada ministerstwo, że należy iść do sądu i to Skarb Państwa zaskarżyć o odszkodowanie.

Kobieta przechodzi rehabilitację, która kosztuje 2500 tys. zł miesięcznie

Zgodnie z relacjami radia, pani Agata przechodzi rehabilitację, której miesięczny koszt to 2,5 tys. zł. Kobieta czuje się już lepiej, ale wciąż ma problemy z chodzeniem.

Jej adwokat tłumaczyła, że pani Agata nie chciała występować na drogę sądową, aby nie zniechęcić innych do szczepień, jednak w tym momencie czuje się pozbawiona pomocy i bezradna. Mecenas zwróciła uwagę na zapowiadany przez rząd Fundusz Kompensacyjny, pomagający osobom z powikłaniami po szczepieniu przeciwko COVID. Jak powiedziała radiu, fundusz wciąż nie działa.

Kiedy odszkodowania za NOP-y?

Zapytany o to przez Radio Zet minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że Rada Ministrów przyjęła i skierowała do parlamentu Fundusz Kompensacyjny. Projekt ustawy zawiera zapis o tym, że wszelkie roszczenia pokrywane są z tego funduszu. Według Niedzielskiego ustawa może zacząć obowiązywać za kilka tygodni.

"Jeżeli ktoś przyjął szczepionkę w styczniu i wystąpiły u niego niepożądane odczyny poszczepienne, to również będzie mógł złożyć wniosek o odszkodowanie" - powiedział minister

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum