Powstanie rejestr lekarzy przeciwnych aborcji w Hiszpanii. Chodzi o medyków w publicznej służbie zdrowia

Autor: PAP • Źródło: PAP30 września 2021 11:00

W Hiszpanii zostanie utworzony spis lekarzy przeciwnych aborcji, którzy zatrudnieni są w placówkach publicznej służby zdrowia. Stworzenie rejestru zapowiedziało Ministerstwo ds. równouprawnienia. Decyzja wzbudziła sprzeciw konserwatywnych polityków.

W 2020 roku w Hiszpanii przeprowadzono 88,3 tys. zabiegów aborcji. Fot. Mae Mupe / Shutterstock.com
  • Ministerstwo ds. równouprawnienia Hiszpanii zapowiedziało przygotowanie spisu lekarzy przeciwnych aborcji
  • Spis obejmie lekarzy zatrudnionych w placówkach publicznej służby zdrowia, którzy odmawiają przeprowadzania aborcji powołując się na klauzulę sumienia
  • Pomysłowi sprzeciwiają się politycy centroprawicowi i konserwatywni

Rejestr lekarzy przeciwnych aborcji w Hiszpanii

Jak podała w środę telewizja TVE, rejestr miałby służyć zwiększeniu odsetka przeprowadzanych aborcji w placówkach publicznej służby zdrowia w Hiszpanii.

Minister ds. równouprawnienia Irene Montero ogłosiła, że kierowany przez nią resort podejmie różnorodne działania, w tym przygotuje spis lekarzy odmawiających wykonania aborcji, aby doprowadzić do wzrostu liczby zabiegów przerywania ciąży. "W 2020 roku w placówkach publicznej służby zdrowia ich odsetek wyniósł zaledwie 15,49 proc." - napisała Montero w środę na Twitterze.

Plan utworzenia spisu lekarzy sprzeciwiających się wykonywaniu aborcji ogłoszony przez minister z radykalnie lewicowego ugrupowania Podemos skrytykowali już m.in. politycy centroprawicowej Partii Ludowej (PP) i konserwatywnej Vox.

W 2020 w Hiszpanii przeprowadzono 88,3 tys. aborcji

- Nie wolno zmuszać lekarza, który został nim w celu ratowania ludzkiego życia, do udziału (w aborcji - PAP). To sprzeczne z kodeksem etyki lekarskiej - - oświadczył Alfonso Serrano z kierownictwa madryckich struktur PP.

Także Konferencja Episkopatu Hiszpanii negatywnie ustosunkowała się do zapowiedzi przygotowania spisu lekarzy, nazywając plan ministerstwa działaniem na szkodę wolności sumienia obywateli.

Zgodnie z opublikowanymi we wtorek danymi resortu zdrowia w 2020 roku w Hiszpanii przeprowadzono 88,3 tys. zabiegów aborcyjnych, czyli najmniej od 2004 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum