Powstał Instytut Ekspertyz Medycznych. Czym się zajmie?

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP05 stycznia 2022 18:39

Jak podało Ministerstwo Sprawiedliwości od 1 stycznia rozpoczął pracę Instytut Ekspertyz Medycznych z siedzibą w Łodzi. Ma przyczynić się do zwiększania sprawności postępowań w sprawach karnych, a także cywilnych. Jak przekazano w komunikacie, placówka zajmie się też m.in. analizą przyczyn błędów medycznych.

Powstał Instytut Ekspertyz Medycznych. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Instytut Ekspertyz Medycznych prowadzić współpracować z organami ścigania, prowadzić badania naukowe i opracowywać ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych
  • Placówka ma się zająć też np. analizą przyczyn błędów medycznych, przygotowaniem projektów zmian w systemie opieki zdrowotnej, opracowywaniem standardów medycznych i orzeczniczych
  • Powstanie centralny rejestr biegłych i instytucji wydających opinie sądowo-lekarskie, co ma skrócić czas trwania postępowania

Instytut Ekspertyz Medycznych - nowa instytucja

Powołany przez Ministra Sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych z siedzibą w Łodzi rozpoczął pracę 1 stycznia 2022 r. Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych.

Nowa instytucja, której pracami kieruje dr nauk medycznych Agata Michalska, ma usprawnić proces opiniowania sądowo-lekarskiego i przyczyniać się do zwiększania sprawności postępowań w sprawach karnych, a także cywilnych.

Tym zajmie się Instytut

Działalność Instytutu obejmować będzie przygotowanie rejestru podmiotów i osób wydających opinie sądowo-lekarskie, ogólnodostępnego dla zleceniodawców, co usprawni proces powoływania biegłych i uzyskiwania opinii.

Placówka zajmie się też np. analizą przyczyn błędów medycznych, przygotowaniem projektów zmian w systemie opieki zdrowotnej, opracowywaniem standardów medycznych i orzeczniczych, organizowaniem szkoleń dla lekarzy biegłych oraz osób zainteresowanych pełnieniem tej funkcji.

Powstanie centralny rejestr biegłych sądowych

Instytut został powołany, by wspomóc prokuraturę i sądy. Wiele postępowań wymaga opinii biegłego lub zespołu biegłych. Oczekiwanie na nią trwało nawet do kilkunastu miesięcy, co istotnie wydłużało samo postępowanie.

Ponadto organy ścigania czasami miały trudności z ustaleniem, kto może wydać daną opinię, bo nie było centralnej bazy danych rejestrującej takie usługi. Dlatego jej utworzenie, razem z wykazem biegłych i instytucji gotowych do realizacji zleceń, pomoże w prowadzeniu postępowań i skróci ich czas.

Instytut przyczyni się też do pozyskania chętnych do pełnienia funkcji biegłych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum