Powstaje „Karta praw chorego na otyłość”. Eksperci potrzebne rozwiązania systemowe

Autor: • Źródło: PAP27 czerwca 2022 15:46

Z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości powstaje „Karta praw chorego na otyłość”. Jest ona próbą usystematyzowania aktualnego statusu chorego na otyłość w polskim systemie ochrony zdrowia – twierdzą organizatorzy kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”.

Powstaje „Karta praw chorego na otyłość”. Eksperci potrzebne rozwiązania systemowe
Powstaje „Karta praw chorego na otyłość”. Eksperci potrzebne rozwiązania systemowe Fot. AdobeStock

 

Powstaje „Karta praw chorego na otyłość”. Eksperci potrzebne rozwiązania systemowe

Przypominają, że otyłość jest epidemią XXI wieku, a liczba chorych stale i dynamicznie wzrasta. W Polsce na chorobę otyłościową choruje już ponad 8 mln osób dorosłych; nasz kraj zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem liczby dzieci z nadmierną masą ciała.

To jedyna choroba prowadząca do ponad 200 różnych powikłań, takich jak m.in. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, a nawet nowotwory - przekonują organizatorzy kampanii.

Powołują się na dane OECD, z których wynika, że do 2050 r. średnia długość życia w Polsce z powodu otyłości zmniejszy się aż o cztery lata i może to być drugi najgorszy wynik na świecie. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 30 lat wydatki związane z nadwagą i otyłością oraz wynikającymi z nich powikłaniami wyniosą ponad 4 proc. PKB Polski.

Obecny system ochrony zdrowia nie ma usystematyzowanej listy praw pacjenta chorującego na otyłość. Aby wspomóc osoby chore, w ramach trzeciej edycji kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości" zostanie przygotowana "Karta praw chorego na otyłość".

 

10 podstawowych praw pacjenta

Będzie ona zawierać 10 podstawowych praw pacjenta, które mają być gwarantem uzyskania odpowiedniej pomocy, jak również zobowiązaniem personelu medycznego oraz placówek zdrowotnych do ich respektowania.

- Głównym celem jest przede wszystkim wyodrębnienie z całego katalogu praw pacjenta takich, które są najbliższe problemom chorych na otyłość. Dokument powinien stać się realnym wsparciem dla pacjentów z otyłością podczas korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce  - stwierdzają eksperci Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia

Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej Igor Grzesiak twierdzi, że "Karta praw chorego na otyłość" służy edukacji pacjentów, jak również środowiska medycznego.

- Jesteśmy zobowiązani do tego, by podnosić jakość życia pacjentów poprzez uświadamianie o diagnostyce i możliwościach leczenia, a także o tym, że każdemu pacjentowi, niezależnie od masy ciała wynikającej z otyłości, należy się szacunek i zrozumienie - dodaje.

Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości prof. Paweł Bogdański zwraca uwagę, że powikłania otyłości często są traktowane jako niezależne jednostki chorobowe.

- Nie leczy się otyłości jako głównej choroby, a jedynie jej skutki - liczne powikłania. Istnieje duża potrzeba działań nakierowanych na edukację społeczeństwa, ale również samych lekarzy w obszarach profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia choroby otyłościowej - zaznacza.

Dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości podkreśla, że potrzebne są rozwiązania systemowe, otwarte na chorych na otyłość.

- Stale spotykam się z kwestionowaniem konieczności leczenia otyłości, nie wspominając już o chirurgii bariatrycznej, która nadal często jest traktowana jako zabieg estetyczny, a nie operacja ratująca życie chorego  - stwierdza.

Dodaje, że nikt nie kwestionuje leczenia cukrzycy, a przecież w 90 proc. przypadków jest ona efektem choroby otyłościowej.

- Pacjenci powinni mieć zatem dostęp do informacji, dokąd się zgłosić, aby uzyskać kompleksową diagnostykę i leczenie choroby otyłościowej oraz być świadomymi obowiązujących ich praw i możliwości leczenia zgodnego ze współczesną wiedzą medyczną i osiągnięciami w tym zakresie - zaznacza specjalista, który jest kierownikiem Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.

Dietetyk kliniczny dr Wanda Baltaza zwraca uwagę, że chorzy na otyłość w pierwszej kolejności powinni zgłosić się do lekarza oraz zostać poddani kompleksowej diagnostyce. "Po tym etapie wraz z całym zespołem terapeutycznym, w którego skład powinien wchodzić lekarz, dietetyk, psycholog i fizjoterapeuta, można przygotować skuteczny skoordynowany plan terapeutyczny dla chorego" - zapewnia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum