Poszerzyła się lista lekarzy, którzy mogą przepisywać refundowane wyroby chłonne

Autor: Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2017 13:26

Od początku czerwca br. lekarze ginekologii i położnictwa, medycyny rodzinnej, pediatrii oraz chorób wewnętrznych mogą przepisywać pacjentom wyroby chłonne - majtki, pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady urologiczne czy podkłady. Także uprawnione pielęgniarki będą mogły samodzielnie, bez nadzoru lekarza, wystawiać tego typu zlecenia.

Poszerzyła się lista lekarzy, którzy mogą przepisywać refundowane wyroby chłonne
Fot. archiwum

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z 29 maja br., określającego szczegółowo zasady refundacji wyrobów medycznych, poszerzyła się grupa lekarzy i uprawnionych do przepisywania zleceń na środki chłonne.

Pierwotna wersja znowelizowanego rozporządzenia została skierowana do konsultacji społecznych 21 marca br. Nie znalazła się w niej propozycja objęcia uprawnieniami ginekologów i położników (oprócz ginekologów onkologicznych).

W ostatecznej wersji rozporządzenia, które weszło w życie od 1 czerwca, do grona personelu medycznego uprawnionego do przepisywania zleceń na majtki chłonne i zamienniki zostali dodani lekarze posiadający specjalizację w dziedzinach: ginekologii i położnictwa, medycyny rodzinnej, pediatrii, chorób wewnętrznych.

Jak komentuje Anna Sarbak, Prezes Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”, o ile lekarze medycyny rodzinnej, pediatrii czy też chorób wewnętrznych mogli wypisywać zlecenia na refundowane środki chłonne posiadając status lekarza POZ, o tyle ginekolodzy byli wyraźnie pominiętą grupą lekarzy w tym systemie, co odczuwały szczególnie pacjentki.

- Dlatego jako organizacja skupiająca pacjentów cierpiących na różne rodzaje nietrzymania moczu, wielokrotnie apelowaliśmy do ministra zdrowia o poprawę sytuacji chorych w zakresie dostępności środków chłonnych. Cieszymy się, że jeden z naszych postulatów został uwzględniony - tłumaczy szefowa "UroConti".

Dzięki nowym przepisom, poszerzył się także zakres uprawnień pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty bądź z ukończonymi studiami wyższymi. Obecnie, oprócz możliwości kontynuacji zlecenia wypisanego przez lekarza, pielęgniarki te uzyskały prawo do samodzielnego przepisania zlecenia na wyroby chłonne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum