Posłowie zajmą się przepisami ograniczającymi handel dopalaczami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2010 12:16

Sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się we wtorek (18 maja) poselskim projektem nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Sejm RP

Projekt zakłada dopisanie do listy środków odurzających kolejnych substancji wchodzących w skład tzw. Dopalaczy, m.in. mefedronu, uznawanego obecnie w Polsce za substancję legalną. Do listy zostaną dopisane również syntetyczne kanabinoidy.

Mefedron jest syntetyczną substancją stymulująca o działaniu empatogennym (zwiększającym uczucie empatii z otoczeniem). Do działań niepożądanych związanych z używaniem mefedronu należą: tachykardia (przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę), podniesienie ciśnienia tętniczego krwi, zgrzytanie zębami, szczękościsk, oczopląs, podrażnienie śluzówek nosowych, pocenie się, uczucie fali zimna, ból i zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, drżenie rąk, nudności, drgawki i konwulsje oraz problemy z oddychaniem.

Sejm znowelizował w 2009 r. ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Uniemożliwiła ona handel 17 substancjami szkodliwymi dla zdrowia, m.in. benzylopiperazyną (około 10 proc. siły działania amfetaminy), która wchodziła w skład dopalaczy. Na rynku pojawiły się jednak szybko nowe specyfiki zawierające inne szkodliwe substancje.

Pod koniec marca minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że w Sejmie zostanie złożony projekt ustawy z zapisem umożliwiającym wycofanie z obrotu na 18 miesięcy substancji, co do której istnieją podejrzenia, że może być szkodliwa dla zdrowia.

Ostatecznie jednak opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych zadecyduje o wpisaniu jej na listę substancji zakazanych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum