Posłowie za dodatkiem wylotowym dla LPR. Co z ratownikami z SOR i izb przyjęć?

Autor: LJ • Źródło: Rynek Zdrowia16 listopada 2021 14:05

Posłowie przyjęli senacką poprawkę, która daje 30 procentowy dodatek wylotowy dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, analogicznie jak dla wyjazdowego Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Posłowie za dodatkiem wylotowym dla LPR. Co z ratownikami z SOR i izb przyjęć?
Posłowie opowiedzieli się za dodatkiem wylotowym dla LPR Fot. Shutterstock
  • Farmaceuci, fizjoterapeuci i inne grupy zawodów medycznych będą mogły kwalifikować i szczepić dorosłych przeciwko grypie
  • Resort zdrowia poparł również 30 proc. dodatek wylotowy dla ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
  • Nie zgodził się natomiast na rozszerzenie dodatku na pracowników SOR i izb przyjęć

16 listopada posłowie sejmowej komisji zdrowia rozpatrzyli poprawki senackie do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Poprawek było 7, posłowie przyjęli 4.

Czytaj również: Powstaje nowy zawód medyczny. Pielęgniarka, ratownik i dietetyk będą asystować chirurgom

Zarobki ratowników medycznych w górę. MZ zapowiedział podwyżki i pokazał nową tabelę płac

Farmaceuta zaszczepi przeciwko grypie

Resort zdrowia poparł senackie rozwiązanie (a posłowie je przegłosowali), które daje możliwość kwalifikowania i szczepienia przeciwko grypie także fizjoterapeutom.

- Jest to poszerzenie w stosunku do przedłożenia sejmowego o kolejne grupy. W trakcie dyskusji w senacie padła propozycja kolejna, żeby również fizjoterapeuta mógł wykonywać szczepienia przeciwko grypie. Należy dodać, że są takie same wskazania do szczepienia przeciwko grypie osób dorosłych jak przeciwko covid-19. Te osoby są przeszkolone w tym zakresie - uzasadniał wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Finalnie więc zmiany powodują, że:

  • Obowiązkowe szczepienia ochronne przeprowadzają lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne, higienistki szkolne i ratownicy medyczni, posiadający określone kwalifikacje
  • Wykonanie zalecanego szczepienia ochronnego jest poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania tego szczepienia, które przeprowadza lekarz, a które w przypadku badania kwalifikacyjnego osoby dorosłej przed szczepieniem przeciw grypie może przeprowadzić felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta
  • Wykonanie u osoby dorosłej szczepienia przeciw grypie może przeprowadzić także także lekarz dentysta, farmaceuta, fizjoterapeuta oraz diagnosta laboratoryjny

Czytaj także: Instrumentariuszka dokończyła operację? Szpital wydał oświadczenie: "Stanowczo dementujemy"

Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

Przepadła poprawka o rozszerzeniu dodatków dla ratowników

Przepadła druga poprawka, która mówiła o rozszerzeniu dodatku za każdą godzinę pracy dla części ratowników medycznych.

Wcześniej posłowie przyjęli rozwiązanie, które od 1 października br. daje 30 procentowy dodatek dla członków zespołów ratownictwa medycznego, niezależnie od formy zatrudnienia.

Sprawdź: 30 proc. dodatku dla ratowników. Żaden poseł nie był przeciw. A farmaceuci będą szczepić na grypę

Jak w jednej z interpelacji wyjaśniał wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, "minimalna stawka wynagrodzenia za godzinę pracy w ZRM oraz dodatek wyjazdowy w wysokości 30 proc. podstawowego wynagrodzenia, niezależnie od formy zatrudnienia, w przypadku umów cywilno – prawnych daje minimum 52 zł za godzinę pracy, co oznacza 8320 zł w przeliczeniu na jeden etat lub jego równoważnik". 

Sprawdź: Nowa choroba mocno wpłynie na rynek pracy i liczbę zwolnień lekarskich

Dodatek wylotowy dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Idąc tym tropem, senatorowie przyjęli poprawkę, która rozszerzała ten dodatek za każdą godzinę pracy w wysokości 15 proc. na inne osoby: wykonujące zawód medyczny zatrudnione na podstawie umowy o pracę w szpitalnym oddziale ratunkowym, centrum urazowym, centrum urazowym dzieci lub jednostce organizacyjnej szpitala wyspecjalizowanej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego. Dotyczyło to również osób na kontraktach.

Resort zdrowia był przeciwny temu rozwiązaniu.

- Poprawka dotyczy pracowników na poziomie szpitala: Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i izby przyjęć. Tam wynagrodzenia są kształtowane w uzgodnieniu szerokich grup zawodowych Komisji Zespołu Trójstronnego - uzasadniał wiceminister Miłkowski.

Opowiedział się z kolei za poprawką wprowadzającą, tzw. dodatek wylotowy, który przyznaje się dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, analogicznie jak dla wyjazdowego Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Przeszła też poprawka, która dostosowuje terminologię do ustawy o doręczeniach elektronicznych oraz poprawka uściślająca terminy wejścia w życie ustawy.

Sprawozdanie komisji zdrowia zaplanowano na 17 listopada.

Szczepienia przeciw grypie w aptekach. 13 października dyskusja na ten temat w Sejmie

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze