Posłowie KO: zawiadomimy NIK i może też CBA ws. luk w przepisach ustawy "covidowej"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2020 15:04

Posłowie KO zapowiedzieli w środę (16 września) wnioski do NIK i być może również CBA ws. luki w tzw. ustawie covidowej, która wyłączyła na kilka miesięcy obowiązywanie niektórych przepisów m.in. prawa budowlanego, powodując przy tym wiele nieprawidłowości, jak w przypadku budowy domów w Kampinoskim Parku Narodowym.

Posłowie KO: zawiadomimy NIK i może też CBA ws. luk w przepisach ustawy "covidowej"
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Chodzi o osiedle 15 domów jednorodzinnych w miejscowości Janów w podwarszawskiej gminie Babice Stare, na terenie otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego (KPN) i rezerwatu przyrody "Łosiowe Błota". Inwestor rozpoczął tam budowę, powołując się na ustawę o przeciwdziałaniu COVID-19, która wyłącza stosowanie przepisów Prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Poseł KO Krzysztof Piątkowski poinformował na konferencji prasowej, że w powyższej sprawie wystosował już interpelacje do wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego. W planach - jak dodał - ma kolejne pisma i interwencje.

Polityk przypomniał, że takie sytuacje, jak w Kampinoskim Parku Narodowym, powoduje luka w tzw. ustawie covidowej. - Art. 12 z ustawy z 2 marca, który przestał obowiązywać 5 września tego roku, spowodował, że przez pół roku nie obowiązywały przepisy prawa budowlanego, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy o ochronie zabytków. Przez te pół roku wydarzyło się wiele złego - przekonywał Piątkowski.

Dodał, że przykładów na szkodliwość dziurawego prawa jest więcej. - Pewnie nie słyszeliście państwo o przypadku, który grozi wyburzeniem zabytkowego obiektu w Łodzi na ul. Targowej, zbudowanego w roku 1940? Chcemy zapytać, dla kogo były zaprojektowane te przepisy - zaznaczył poseł KO.

Piątkowski zapowiedział, że zwróci się do samorządów w całym kraju z prośbą o informację w tego typu innych nieprawidłowościach. W planach ma ponadto zawiadomienia do Najwyższej Izby Kontroli oraz być może Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

 Marta Rawicz (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum