Poseł PiS o ustawowej niedoróbce: W szpitalach będą powstawały kluby rozrywkowe

Autor: Nasz Dziennik,PAP/Rynek Zdrowia • • 25 października 2008 09:46

Szpitalne oddziały świadczące pomoc medyczną nisko opłacaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie tylko będą mogły być likwidowane, ale zaraz potem przekształcane w restauracje, puby i hotele. Pozwala na to luka prawna w przyjętym przez Sejm projekcie noweli ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, z której usunięto dosłownie kilka wyrazów obecnych w funkcjonującej do tej pory ustawie - pisze Nasz Dziennik.

Parlamentarzystom opozycji ta ustawowa furtka kojarzy się jednoznacznie: zarówno sam zapis, jak i sposób jego umieszczenia w ustawie to analogia do „lub czasopisma” z czasów tzw. afery Rywina. Posłowie Platformy tłumaczą, że ten szczegół im umknął - donosi gazeta.

Zdaniem ekspertów, choć samej komercjalizacji szpitali nie należy się obawiać, to jednak ten akurat szczegół w przepisach może generować sytuacje patologiczne.

Los szpitalnych oddziałów zależeć będzie od wysokości opłat za kontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczenia.

W art. 1 ust. 4 wciąż jeszcze obowiązującej ustawy (znowelizowanej 14 maja 2004 r.) jest zapis mówiący, że „zakład opieki zdrowotnej ani inne podmioty na terenie zakładu opieki zdrowotnej nie mogą prowadzić działalności uciążliwej dla pacjenta lub przebiegu leczenia albo innej działalności, która nie służy zaspokajaniu potrzeb pacjenta i realizacji jego praw, w szczególności reklamy lub akwizycji skierowanych do pacjenta oraz działalności polegającej na świadczeniu usług pogrzebowych”.

To rozwiązanie legislatorzy z PO teoretycznie powielili w przyjętej w tym tygodniu przez Sejm ustawie w art. 7. Jednak tylko teoretycznie. Z zapisu, który znalazł się w art. 7 koalicyjnej ustawy, w porównaniu z obowiązującym wcześniej, zniknęło sformułowanie zakazujące prowadzenia „albo innej działalności, która nie służy zaspokajaniu potrzeb pacjenta i realizacji jego praw, w szczególności reklamy lub akwizycji skierowanych do pacjenta”.

- To oznacza, że na terenie szpitala będzie można otwierać, nie jak dotąd małe sklepiki, księgarnie czy kioski z prasą zwiększające komfort pobytu pacjenta, ale znaczną część sprywatyzowanej placówki przekształcić w hotel, restaurację, hurtownię czy klub rozrywkowy - uważa poseł Czesław Hoc (PiS) z sejmowej Komisji Zdrowia, lekarz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum