Portugalia: w 2010 r. sfałszowano 40 proc. recept na leki refundowane?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2011 19:13

W Portugalii aż 40 proc. recept na refundowane z budżetu leki mogło zostać w 2010 roku sfałszowanych - informują tamtejsze media. Według ustaleń telewizji RTP, ubiegłoroczne wyłudzenia na podstawie recept oznaczają dla budżetu straty co najmniej 1,2 mln euro.

Portugalia: w 2010 r. sfałszowano 40 proc. recept na leki refundowane?
W opinii portugalskich mediów, wykryte fałszerstwa to wierzchołek góry lodowej, a straty dla budżetu w związku z ubiegłoroczną refundacją leków i "niejasnymi wydatkami w służbie zdrowia" mogą być zdecydowanie wyższe niż wspomniana kwota 1,2 mln euro. Według magazynu medycznego "RCM Pharma", mogą one sięgnąć aż 27 mln euro, a zgodnie z szacunkami tygodnika "Sol" - nawet ponad 100 mln euro.

Jak dowiedział się lizboński "Diario Economico", na wielu receptach widniały nazwiska nieżyjących lekarzy, były też one wystawiane dla zmarłych przed laty pacjentów. Dziennik ujawnił, że "procederem mieli się zajmować lekarze z kilku regionów kraju". "Rekordzista wystawił w ubiegłym roku aż 32 tys. nielegalnych recept na lekarstwa refundowane z budżetu państwa" - poinformował dziennik.

Oszustwa wykryli kontrolerzy Generalnej Inspekcji Finansów, którzy w dokumencie pokontrolnym wskazali, że "poważny udział w fałszowaniu recept mieli stomatolodzy".

Portugalskie media zwracają uwagę, że proceder wyłudzania z państwowego budżetu pieniędzy za refundowane leki mógł być wykryty wcześniej, gdyż urzędnicy Generalnej Inspekcji Finansów "alarmowali o nadużyciach w tej sprawie" już w okresie sprawowania rządów przez socjalistyczny rząd Jose Socratesa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum