Portugalia: socjaldemokraci złożyli projekt ustawy dotyczący referendum ws. eutanazji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2020 16:48

Deputowani opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) złożyli w środę (19 lutego) w parlamencie Portugalii projekt ustawy dotyczący zorganizowania referendum ws. legalizacji eutanazji. W czwartek parlament będzie debatował nad projektami ustaw ws. tzw. wspomaganego samobójstwa.

W portugalskim parlamencie odbędzie się debata nad pięcioma projektami ustaw dotyczących legalizacji eutanazji, które zostały złożone przez lewicowe i liberalne ugrupowania. Fot. Shutterstock

Dokument zaprezentowany przez grupę posłów centroprawicowego ugrupowania pojawia się tydzień po zablokowaniu przez jednoizbowe Zgromadzenie Republiki możliwości zorganizowania plebiscytu dotyczącego eutanazji. Podpisy pod petycją obywatelską w sprawie takiego plebiscytu zbierane są w całym kraju od początku lutego.

Jak powiedział w środę deputowany PSD Pedro Rodrigues, akcja socjaldemokratów wynika z faktu "ignorowania przez większość Zgromadzenia Republiki" obywateli, którzy chcieli skorzystać ze swojego prawa do inicjatywy ustawodawczej i zebrali już tysiące głosów.

- Legalizacja eutanazji jest kwestią, na której temat powinno się wypowiedzieć całe społeczeństwo. To sprawa dotycząca poważnego zagadnienia cywilizacyjnego, które nie może zostać ograniczone jedynie do ław poselskich - ocenił Rodrigues.

W czwartek wieczorem w portugalskim parlamencie odbędzie się debata nad pięcioma projektami ustaw dotyczących legalizacji eutanazji, które zostały złożone przez lewicowe i liberalne ugrupowania: rządzących krajem socjalistów (PS), Blok Lewicy (BE), Partię Ekologiczną - Zieloni (PEV), partię Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN) oraz Inicjatywę Liberalną (IL).

12 lutego Konferencja Episkopatu Portugalii oraz państwowa Izba Lekarska wezwały władze kraju do przeprowadzenia referendum w sprawie eutanazji. Tego samego dnia parlament zablokował możliwość włączenia pod dyskusję petycji obywatelskiej żądającej organizacji plebiscytu.

We wtorek prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa potwierdził, że spotkał się z przedstawicielami środowisk medycznych i dziewięciu związków wyznaniowych, kontestujących możliwość zalegalizowania eutanazji oraz opowiadających się za organizacją plebiscytu w tej sprawie.

Dezaprobatę wobec możliwości zalegalizowania eutanazji przez parlament przedstawili prezydentowi m.in. przedstawiciele Kościoła katolickiego, wspólnot protestanckich i prawosławnych, a także muzułmanów i Żydów. Wezwali go również, aby w przypadku przyjęcia ustawy przez Zgromadzenie Republiki skorzystał z prawa weta.

Z Lizbony Marcin Zatyka - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum