×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Portugalia: powstał urząd do walki z przemocą w służbie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia07 stycznia 2020 20:50

Rząd Portugalii ogłosił we wtorek (7 stycznia) powstanie urzędu zajmującego się walką ze wzrastającą przemocą pacjentów i ich rodzin wobec pracowników służby zdrowia. Nowa instytucja podlega bezpośrednio ministrowi zdrowia.

Portugalia: powstał urząd do walki z przemocą w służbie zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak poinformowała szefowa portugalskiego resortu zdrowia Marta Temido, nowa instytucja będzie m.in. analizować przypadki agresji w służbie zdrowia oraz opracowywać strategie służące przeciwdziałaniu nasilającemu się w Portugalii zjawisku.

- Głównym celem tego podmiotu jest walka z fenomenem ataków fizycznych i werbalnych na ludzi służby zdrowia. Chcemy, aby jej pracownicy czuli się w swoim miejscu zatrudnienia całkowicie bezpieczni - powiedziała Temido.

Szefowa resortu zdrowia zaznaczyła, że nowy podmiot jest niejako "kopią instytucji", która niedawno powstała w strukturach portugalskiego ministerstwa oświaty. Jego celem jest opracowanie metod zwalczania przemocy w szkołach.

Temido ujawniła, że w skład instytucji zwalczającej przemoc wobec pracowników służby zdrowia wejdzie m.in. jeden z oficerów portugalskich służb bezpieczeństwa, a nowy podmiot będzie blisko współpracował z MSW.

W 2019 r. na terenie placówek portugalskiej służby zdrowia doszło do rekordowej liczby 995 przypadków pobicia lub próby agresji wobec lekarza, pielęgniarki bądź salowej. To o blisko 50 przypadków więcej niż rok wcześniej.

Od 2018 r. portugalską służbę zdrowia paraliżują organizowane co kilka miesięcy strajki pielęgniarek, lekarzy oraz personelu technicznego. Wśród głównych żądań protestujących jest postulat podwyżki pensji, zwiększenia liczby etatów oraz wypłaty zaległych środków za nadgodziny.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze