Portugalia: nowe przepisy dot. walki z nielegalnym handlem organami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2019 12:01

Portugalski jednoizbowy parlament, Zgromadzenie Republiki, zatwierdził w piątek (5 kwietnia) przepisy dotyczące walki z nielegalnym handlem narządami ludzkimi, przeznaczonymi do przeszczepu.

Portugalia: nowe przepisy dot. walki z nielegalnym handlem organami
Fot. archiwum

Za nowymi przepisami, których projekt wprowadził pod głosowanie socjalistyczny rząd Antonia Costy, głosowali wszyscy deputowani 230-osobowej izby.

Nowe prawo przewiduje maksymalne kary za nielegalny handel organami ludzkimi do 10 lat pozbawienia wolności. Mają im podlegać zarówno osoby handlujące transplantami, jak i chorzy, którzy je nabyli.

Przyjęta w piątek ustawa pozwala lekarzowi na odmówienie udziału w zabiegu transplantacji, jeśli podejrzewa on, iż przygotowany do przeszczepu organ pochodzi z nielegalnego źródła.

Rząd Costy tłumaczył, że nowa regulacja służy walce z coraz liczniejszymi na terenie Portugalii grupami przestępczymi, specjalizującymi się w handlu ludzkimi narządami. Organy te najczęściej sprowadzane są do Portugalii z państw azjatyckich.

W trakcie debaty deputowani wskazywali, że choć skala nielegalnego handlu organami ludzkimi jest w Portugalii stosunkowo niewielka, to sukcesywnie rośnie zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi, podczas których pacjenci poddają się zabiegom przeszczepu narządów pochodzących z nielegalnych źródeł. Wskazywali, że coraz częściej handlarze oferują też na czarnym rynku organy pochodzące od nielegalnych migrantów.

Z danych ministerstwa zdrowia w Lizbonie wynika, że średni czas oczekiwania na przeszczep narządu w Portugalii wynosi ponad 5 lat. Najczęściej w tym kraju przeprowadzane są przeszczepy nerek. W 2018 r. przeprowadzono 829 takich zabiegów, a rok wcześniej - 895.

Marcin Zatyka (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum