Portugalia: elektroniczny testament życia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2014 10:19

Władze Portugalii wdrażają elektroniczny testament życia. Dostęp do rejestru będą mieć lekarze, którzy będą prawnie zobowiązani do uwzględnienia oczekiwań chorych podczas prowadzonej terapii.

Choć prawo zobowiązujące lekarzy do respektowania życzeń pacjenta podczas leczenia w szpitalu zostało opublikowane w portugalskim dzienniku ustaw w lipcu 2012 r., to dotychczas nie było egzekwowane, bo brakowało elektronicznego systemu, w którym rejestrowane byłyby takie oczekiwania.

Jak poinformowało portugalskie ministerstwo zdrowia, nowy system pod nazwą Krajowy Rejestr Testamentu Życia (Rentev) powstał w maju, a jego wstępny rozruch potrwa do końca czerwca.

Elektroniczny spis życzeń pacjentów będzie dotyczył przede wszystkim osób hospitalizowanych w stanie nieświadomości, np. w następstwie wypadku, które nie mogą samodzielnie wyrazić swoich oczekiwań w sprawie obranego leczenia.

Dotychczas brak odpowiedniego rejestru sprawiał, że osoby chcące skorzystać z tzw. testamentu życia (w którym pacjent zastrzega, na jakie zabiegi i leczenie się godzi, a na jakie nie) musiały określić dopuszczalne dla nich formy leczenia w akcie notarialnym. Sporządzenie takiego dokumentu kosztowało od 12 do nawet 200 euro.

Określenie przez pacjenta oczekiwań w ramach Rentev ma być odnawialne co 5 lat. Na dwa miesiące przed upływem tego terminu osoby należące do publicznego systemu zdrowia zostaną o tym poinformowane. Będzie to również okazja do dokonania zmian w rejestrze - przez internet lub za pośrednictwem publicznych ośrodków zdrowia.

Obowiązująca od 2012 r. ustawa o testamencie życia dopuszcza bierność lekarzy w sytuacji, gdy chory nie wyraża zgody na agresywne leczenie związane z nasilającym się cierpieniem. Zgodnie z przepisami życzenie dotyczące form terapii po utracie świadomości powinno zostać przedstawione przez pacjenta w sposób szczegółowy, a składający deklarację nie może podlegać naciskom ze strony innych osób.

Wdrażanie testamentu życia spotkało się z przychylnym nastawieniem członków portugalskiego episkopatu. Zdaniem niektórych biskupów spis życzeń pacjentów nie jest próbą wprowadzenia do ustawodawstwa eutanazji, ale formą ich ochrony przed nieuzasadnionymi cierpieniami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum