Porozumienie Chirurgów SKALPEL zapowiada, że pozwie rząd. Chodzi o majowe wybory

Autor: Dziennik Rzeczpospolita, RZ/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2020 10:11

Jak mówi Katarzyna Pikulska, współzałożycielka Porozumienia Chirurgów Skalpel, jeśli dojedzie do wyborów prezydenckich w maju, lekarze pozwą rząd. Środowisko lekarskie nie zgadza się z rekomendacją ministra Łukasza Szumowskiego, że mogą odbyć się one korespondencyjnie.

Porozumienie Chirurgów SKALPEL zapowiada, że pozwie rząd. Chodzi o majowe wybory
Lekarze zapowiadają, że pozwą rząd Fot. Fotolia

Przekonuje, że ich przeprowadzanie w trakcie epidemii jest zagrożeniem dla społeczeństwa i świadomym narażeniem Polaków na zakażenie koronawirusem.

Jak powiedziała Pikulska w rozmowie z Dziennikiem Rzeczpospolita, zostanie złożona skarga do rzecznika odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej na zachowanie ministra niegodne lekarza, na okłamywanie społeczeństwa i szerzenie treści medycznie nieprawdziwych, które dezinformują Polaków. Jej zdaniem wybory korespondencyjne są teraz zagrożeniem.

Jak wskazuje, dane dotyczące wyborów w Bawarii jak i we Francji, na które powoływał się minister Szumowski w swojej rekomendacji, zmieniły krzywe zachorowań w tych rejonach. Lekarze we Francji złożyli pozew zbiorowy przeciwko władzom o narażanie zdrowia i życia. W Polsce rząd, prąc do wyborów, łamie art. 165 kodeksu karnego, generuje ryzyko zwiększenia zgonów świadomie, wbrew zaleceniom lekarzy i badaniom z innych krajów.

- Jako Stowarzyszenie Skalpel, ale także Naczelna Rada Lekarska, domagamy się dymisji ministra Szumowskiego za zachowanie niegodne i okłamywanie społeczeństwa. Domagamy się również dymisji ministra Ziobry za niepodjęcie działań prokuratorskich wobec naruszeń na poziomie rządowym, dyrekcyjnym w wielu szpitalach i niezapewnienie ochrony prawnej medykom - mówiła Pikulska.

Przypomnijmy: Katarzyna Pikulska wytoczyła proces Telewizji Polskiej za to, że zarzucała jej, w kontekście protestu rezydentów w którym brała udział, że stać ją na „luksusowe wakacje”, które okazały się w rzeczywistości udziałem w misjach medycznych w Tanzanii i Kurdystanie.

Czytaj także: Rektor WUM wspiera lekarkę, która wytoczyła proces TVP

Jak mówiła wówczas Pikulska, proces, w którym domagała się przeprosin głównym wydaniu „Wiadomości” i 30 tys. zł. dla fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej jest walką o honor wszystkich lekarzy.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum