Ponad 3 tys. pielęgniarek oszukanych przez firmę organizującą szkolenia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2019 10:56

Ponad trzy tysiące pielęgniarek z całej Polski padło ofiarą firmy organizującej kursy doszkalające. Ich organizatorowi, firmie z Wrocławia, uczestniczki musiały zapłacić za szkolenie od 4 do 4,5 tys. zł.

Ponad 3 tys. pielęgniarek oszukanych przez firmę organizującą szkolenia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zajęcia przez pierwsze pół roku przebiegały terminowo, następnie były odwoływane. Ostatecznie żadna z osób nie ukończyła szkolenia i, co gorsza, nie otrzymała zwrotu pieniędzy - informuje Gazeta Wyborcza.

Wiele pielęgniarek wzięło na ten cel kredyt w banku. To częsta praktyka, gdy w grę wchodzi konieczność opłacenia zajęć w celu podniesienia kwalifikacji. Początkowo wydawało się, że mniej stracą na tej aferze te pielęgniarki i położne, które nie opłaciły kursu w całości z góry, ale płaciły w ratach: kiedy kursy przestały się odbywać, wstrzymały comiesięczne przelewy. Zaczęły do nich wówczas przychodzić pisma od organizatora szkoleń wzywające do uregulowania zaległości, a nawet straszące odsetkami.

Firma z jednej strony naciskała na pielęgniarki, by spłaciły rzekomy dług, z drugiej przed wszystkimi pielęgniarskimi izbami okręgowymi w Polsce grała rolę strony pokrzywdzonej. Jej właściciel wysłał do nich w grudniu 2018 r. dwustronicowy komunikat, w którym zwracał się o pomoc okręgowych izb, które miałyby założyć rachunek powierniczy do obsługi płatności za szkolenia, na który uczestniczki wpłacałyby pozostałe raty, czyli ok. 700 tys. zł.

Wrocławska firma zostawiła na lodzie ok. 3 tys. osób z całego kraju, co dla szpitalnego środowiska było wydarzeniem bez precedensu. Część poszkodowanych pielęgniarek zgłosiła oszustwo we wrocławskiej prokuraturze, która od kilku miesięcy bada ten przekręt. Niektóre z nich zdecydowały się na złożenie pozwu cywilnego przeciwko firmie.

Więcej: olszyn.wyborcza.pl

Czytaj także: Szkolenia nie ukończyły, zostały z długami. Czy będą zmiany w kształceniu pielęgniarek?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum