Pomorze: jeszcze niewielkie zainteresowanie programem „Za życiem”

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2017 09:19

W pomorskich gminach zainteresowanie rządowym programem "Za życiem" jest niewielkie. W jego sprawie padają pojedyncze zapytania.

Pomorze: jeszcze niewielkie zainteresowanie programem „Za życiem”
Fot. Shutterstock

Ustawa, która wprowadziła program w życie, funkcjonuje od 1 stycznia tego roku. Zgodnie z nią, rodzicom, którzy spodziewają się narodzin nieuleczalnie chorych lub ciężko upośledzonych dzieci, przysługuje - już po porodzie - wypłata jednorazowego świadczenia w wys. 4 tys. zł.

Matki oczekujące niepełnosprawnego dziecka mogą korzystać z pomocy prawnej, psychologicznej oraz asystentów rodziny w miejskich ośrodkach pomocy społecznej.

Na Pomorzu zainteresowanie tą formą wsparcia jest jednak znikome. Jak wskazuje Katarzyna Maciejewska z GOPS w gminie Puck, ta bierność i małe zainteresowanie w dużej mierze może wynikać z niewiedzy o samej ustawie.

Po analizie pierwszych zaświadczeń wydawanych przez lekarzy okazało się także, że stwierdzają one stan zdrowia dziecka, ale nie ma w nich zapisu, z którego wynika, iż jest to nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna choroba zagrażająca życiu, która powstała w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.

Lekarze brak stosownego zapisu argumentują tym, że trudno stwierdzić jednoznacznie, która jednostka chorobowa kwalifikuje do wskazania, że jest nieuleczalna.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum