Pomorskie: porównają koszty księgowości w szpitalach, czyli kto tu ma rację

Autor: KR, Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2010 13:56

Marszałek województwa pomorskiego zlecił sprawdzenie opłacalności tzw. księgowego outsourcingu w Pomorskim Centrum Traumatologii.

Mirosław Domosławski:

Jak podaje Dziennik Bałtycki, na zlecenie marszałka Jana Kozłowskiego zewnętrzny arbiter sprawdzi opłacalność tzw. księgowego outsourcingu, czyli zlecania tych usług firmie zewnętrznej w Pomorskim Centrum Traumatologii im. M. Kopernika w Gdańsku (PCT). Koszty księgowości gdańskiej lecznicy zostaną zestawione z wydatkami, które na ten sam cel ponosi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku, lecznica o porównywalnej wielkości.

Zlecona przez marszałka kontrola, to pokłosie odwołania 22 grudnia 2009 r. w trybie natychmiastowym ze stanowiska dyrektora PCT, Mirosława Domosławskiego. Doszło do niego wskutek kontroli CBA, która uznała, że przy składaniu zamówień na świadczenie usług księgowych „doszło do korupcjogennego konfliktu interesów”.

Dyrektor Domosławski uważa, że szpital zyskał na takim rozwiązaniu, a on nie zarobił na tym ani złotówki.

– Nie zgadzamy się z wynikami kontroli CBA. Przedstawimy koszty outsorsingu finansowego naszej lecznicy i zostaną one porównane z innym szpitalem, według tej samej metodyki liczenia kosztów. Ktoś z zewnątrz, spojrzy na to obiektywnie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Mirosław Domosławski.

Jak podkreśla odwołany dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii, chodzi też o to, by nie forsować na siłę żadnego rozwiązania w zarządzaniu.

– Potwierdzenie, że nasz system jest korzystny dla lecznicy, to również warunek mojego powrotu do szpitala. W działaniu zaproponowanym przez pana marszałka chodzi o znalezienie rozwiązań, które będą służyć nie tylko jednemu szpitalowi – dodaje Domosławski.

Tymczasem z doniesienia CBA sprawę bada Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku.

– Prokuratura ma 30 dni na czynności sprawdzające. Termin ten upływa pod koniec tygodnia (ok. 15 stycznia – przyp. red.). Wtedy prokuratura zdecyduje, czy wszcząć postępowanie, czy odmówić jego podjęcia – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Witold Niesiołowski, prokurator rejonowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum