Pomorskie: lekarzowi grozi do 5 lat więzienia za próbę dokonania aborcji

Autor: Robert Pietrzak - PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2017 19:14

Do pięciu lat więzienia grozi 65-letniemu lekarzowi Tomaszowi K., oskarżonemu o to, że w swoim gabinecie we Władysławowie (Pomorskie) usiłował przeprowadzić nielegalną aborcję. Zarzucono mu także poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej pacjentki.

Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do sądu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Akt oskarżenia w tej sprawie skierowała do sądu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

"Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień" - poinformował w środę PAP - w zastępstwie rzecznika prasowego PO w Gdańsku - prokurator Mariusz Duszyński.

Jak podała Prokuratura Krajowa, w trakcie śledztwa ustalono, że w maju 2016 r. ciężarna kobieta zgłosiła się do Tomasza K., lekarza prowadzącego praktykę lekarską we Władysławowie, aby ten, z naruszeniem przepisów ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży, przerwał jej 10-tygodniową ciążę.

"W trakcie nielegalnej aborcji (...) ginekolog przebił kobiecie ścianę macicy oraz jelito cienkie i grube. Spowodowało to krwawienie do jamy brzusznej, a kobieta doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu" - podała Prokuratura Krajowa.

Według śledczych, Tomasz K. poświadczył też nieprawdę w dokumentacji medycznej pacjentki. Prokuratura ustaliła, że lekarz niezgodnie z rzeczywistym stanem wpisał w niej, że rozpoznaje u pacjentki 11-tygodniową ciążę, zagrożoną poronieniem, że poronienie jest w trakcie oraz że w związku z tym - na życzenie pacjentki - podjęto próbę przerwania ciąży. "W rzeczywistości, ciąża pacjentki rozwijała się prawidłowo i brakowało jakichkolwiek powodów do przeprowadzenia zabiegu aborcji" - ustaliła prokuratura..

Prokuratura stwierdziła ponadto, że już po ujawnieniu przestępstwa usiłowania przeprowadzenia nielegalnej aborcji oskarżony usunął dokumentację medyczną pacjentki, prowadzoną w formie elektronicznej, choć nie miał prawa wyłącznie nią rozporządzać.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum