Pomorskie: do komisji orzekającej o zdarzeniach medycznych wpłynęło 45 wniosków

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2013 13:49

Do działającej od 16 miesięcy pomorskiej wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych wpłynęło dotychczas 45 wniosków. Tylko w czterech przypadkach stwierdzono błąd lekarski.

Pomorskie: do komisji orzekającej o zdarzeniach medycznych wpłynęło 45 wniosków

Szacuje się, że 20 tys. osób rocznie staje się ofiarami błędów popełnianych przez lekarzy, pielęgniarki lub położne. Komisja orzeka, czy doszło do zdarzenia medycznego. Jeżeli tak, ustalana jest wysokość odszkodowania. W przypadku uszczerbku na zdrowiu pacjent może dostać maksymalnie 100 tys. zł. W przypadku śmierci np. członka rodziny: 300 tys. zł. Jeżeli uzna, że to za mało, pieniędzy nie otrzymuje, ale może wystąpić  na drogę sądową - przypomina Gazeta Wyborcza.

W województwie pomorskim złożono dotąd 45 wniosków, w czterech przypadkach stwierdzono błąd (w trzech chodziło o rozstrój zdrowia, w jednym o uszkodzenie ciała) w dwóch przypadkach trwa procedura odwoławcza.

Zgodnie ze statystykami Biura Rzecznika Praw Pacjenta od stycznia 2012 r. wpłynęły aż 603 wnioski (stan na 28 luty br.) i z miesiąca na miesiąc lawinowo rośnie ich liczba - w listopadzie 2012 wniosków było zaledwie 331. Argumenty pacjentów uznano dotąd w 56 przypadkach, ale nie wszystkie wnioski zostały już rozpatrzone.

Więcej: http://trojmiasto.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum