Pomorskie: akt oskarżenia ws. wyłudzeń z NFZ w szpitalu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 października 2011 17:44

O wyłudzenie ok. 400 tys. zł. z Narodowego Funduszu Zdrowia oskarżyła kwidzyńska prokuratura dwóch b. pracowników szpitala w Sztumie. Pacjenci, którzy byli leczeni ambulatoryjnie, w dokumentach przedstawionych Funduszowi odnotowani byli jako osoby hospitalizowane.

Pomorskie: akt oskarżenia ws. wyłudzeń z NFZ w szpitalu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak poinformował w poniedziałek (3 października) szef Prokuratury Rejonowej w Kwidzynie Piotr Jankowski, akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu w ubiegłym tygodniu.

Oskarżonymi są były dyrektor szpitala w Sztumie (placówka została zlikwidowana i przekształcona w inny podmiot) Tadeusz W. i były ordynator oddziału wewnętrznego Jan S. Pierwszemu z mężczyzn zarzucono przekroczenie uprawnień, drugiemu - 182 przypadki przekroczenia uprawnień, oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Do przestępstw miało dojść między 2008 a 2010 rokiem.

Na trop wyłudzeń natrafili agenci CBA, którzy badali ewentualne nieprawidłowości przy rozliczaniu się szpitali z pomorskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak poinformował rzecznik CBA, Jacek Dobrzyński agenci Biura ustalili, że do pierwszych wyłudzeń doszło w lutym 2008 roku, gdy na oddziale wewnętrznym szpitala w Sztumie utworzono sale pobytu dziennego.

- Tam, wbrew warunkom umowy z NFZ, w trybie ambulatoryjnym leczeni byli pacjenci miejscowego Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, którego współwłaścicielem był podejrzany ordynator Jan S. - poinformował rzecznik dodając, że mężczyzna w sporządzanej na oddziale wewnętrznym dokumentacji medycznej, poświadczał, iż pacjenci ambulatoryjni leczeni byli w trybie stacjonarnym.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum