×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polski lekarz oblał test z języka, ma leczyć pod nadzorem

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia30 października 2015 18:30

W 2014 roku Brytyjczycy wprowadzili przepisy, na mocy których lekarze z innych unijnych krajów muszą się wykazać biegłością językową. Włoski i polski lekarz są jednymi z pierwszych, którzy ponoszą konsekwencje po oblaniu egzaminu z języka.

Polski lekarz oblał test z języka, ma leczyć pod nadzorem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podaje TVN24, uprawnienia Alessandro Teppy do praktykowania medycyny na Wyspach Brytyjskich zostały czasowo zawieszone po tym, jak doktor oblał egzamin z angielskiego.

MPTS (Medical Practitioners Tribunal Service), sąd lekarski pilnujący standardów medycznych w Wielkiej Brytanii, uznał prezentowany przez Włocha poziom angielszczyzny za "niewystarczający, by zapewnić bezpieczną i skuteczną praktykę medyczną w tym kraju". Po kolejną weryfikację swych umiejętności ma się zgłosić za dziewięć miesięcy.

Kłopoty wynikające z niedostatecznej w ocenie MPTS znajomości języka angielskiego ma też polski kardiolog. Nie zdał egzaminu z angielskiego już trzykrotnie: w październiku i grudniu 2014 roku oraz w lutym tego roku.

MPTS nie zawiesiło polskiego lekarza, orzekło natomiast, że przez rok jego praca ma być nadzorowana. W tym czasie lekarz musi zaliczyć test językowy.

Problemy językowe lekarzy cudzoziemców są od dawna dostrzegane przez pracodawców i izby lekarskie nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale np. w Niemczech.

W Niemczech resort zdrowia uzgodnił w 2013 r. utworzenie ośrodka, który nadzorowałby dotrzymywanie ustalonych kryteriów znajomości języka przez zatrudnianych w tym kraju lekarzy. Uznano, że każdy zagraniczny lekarz musi znać język niemiecki w stopniu zaawansowanym, czego domaga się już od dawna Niemiecka Izba Lekarska.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze