Polski Ład. Do 20 lutego pielęgniarki i lekarze muszą wybrać formę opodatkowania

Autor: oprac. KM • Źródło: NIL, Rynek Zdrowia30 stycznia 2022 18:40

Polski ład to ogromne zmiany m.in. w opodatkowaniu pielęgniarek i lekarzy. Tylko do 20 lutego jest czas na złożenie wniosku w sprawie nowej formy opodatkowania. Decyzję muszą podjąć osoby, które dotychczas rozliczały się w formie karty podatkowej. Do wyboru są trzy opcje.

Polski Ład. Do 20 lutego pielęgniarki i lekarze muszą wybrać formę opodatkowania
Polski Ład. Do 20 lutego pielęgniarki i lekarze muszą wybrać formę opodatkowania Fot. Shutterstock
  • Polski Ład. Do 20 lutego lekarze muszą zdecydować się na nową formę opodatkowania. Termin złożenia jest nieprzekraczalny
  • Decyzję muszą podjąć osoby, które dotychczas rozliczały się w formie karty podatkowej. W tej grupie są również pielęgniarki
  • Do wyboru jest 19-procentowy podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, a także podatek dochodowy według zasad ogólnych

Do 20 lutego pielęgniarki i lekarze muszą wybrać formę opodatkowania 

Jak przypomina Naczelna Izba Lekarska, 20 lutego mija termin złożenia wniosku o zmianę formy opodatkowania. Rzecz dotyczy osób, które dotychczas rozliczały się w formie karty podatkowej. 

Wniosek złożony przed 20 lutego pozwoli wybrać jedną z form rozliczania:

  • 19-procentowy podatek liniowy;
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • podatek dochodowy według zasad ogólnych

NIL sugeruje, że warto pospieszyć się z podjęciem decyzji

NIL informuje, że do osób, które rozliczają się z fiskusem za pomocą karty podatkowej i nie dokonają do 20 lutego wyboru innej formy opodatkowania, a jednocześnie nie spełnią warunków do dalszego rozliczania się w ten sposób, naczelnik urzędu skarbowego wyśle odmowną decyzję w sprawie karty podatkowej.

W przypadku otrzymania takiej decyzji lekarze nie będą mogli wybrać w 2022 roku podatku liniowego. Do wyboru będą mieli tylko dwie formy opodatkowania:

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
  • podatek dochodowy według zasad ogólnych.

Izba Lekarska podaje, że w 2022 r. z karty podatkowej będą mogli skorzystać tylko określeni lekarze. Mowa o tych, którzy będą świadczyć usługi bezpośrednio na rzecz pacjentów (prywatnych osób fizycznych) i dotychczas wybierali tę formę opodatkowania.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum