Polski Ład. Do 20 lutego decyzja o formie opodatkowania pielęgniarek i lekarzy
Luty 2022. Polski Ład to ważne zmiany podatkowe również dla zawodów medycznych. Od 2022 roku medycy nie mogą już korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej. Czas na złożenie odpowiedniej deklaracji jest do 20 lutego. To termin nieprzekraczalny.

- Polski Ład i zmiany podatkowe. Od 1 stycznia 2022 roku osoby pracujące w ochronie zdrowia, nie mogą korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, jeśli m.in. wykonują działalność na rzecz osób prawnych albo jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej
- Medycy prowadzący działalność gospodarczą, która polega na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia, a we wnioskach PIT-16 złożonych przed 2022 rokiem wskazali odbiorców świadczeń np. szpitale/przychodnie, nie mogą opodatkować działalności w formie karty podatkowej
- Według nowych zasad, osoby te mogą wybrać rozliczanie spośród trzech opcji: na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Medycy mają czas na złożenie odpowiedniej deklaracji do 20 lutego - jest to termin nieprzekraczalny
Do 20 lutego nowa forma opodatkowania dla medyków. Trzeba wybrać
W myśl zasad Polskiego Ładu od 1 stycznia 2022 roku zmieniły się przepisy dotyczące ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tym samym – jak czytamy na portalu pit.pl – podatnicy prowadzący działalność gospodarczą (polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia), nie mogą już korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej.
Z karty podatkowej nie mogą korzystać osoby wykonujące wskazaną działalność na rzecz:
- osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej,
- osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.
Jak przypomina pit.pl, lekarze, pielęgniarki i inne osoby prowadzące wymienioną wyżej działalność gospodarczą, które przed 2022 rokiem w PIT-16 wskazali jako odbiorców świadczeń m.in. szpitale czy przychodnie, nie mogą opodatkować swojej działalności w formie karty podatkowej.
Trzy formy opodatkowania do wyboru
Po wprowadzonych zmianach medycy mogą wybrać jedną metodę spośród trzech sposobów na rozliczenie:
- na zasadach ogólnych (według skali podatkowej),
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Jak podkreśla pit.pl, najlepszym wyborem może być ryczałt, ale należy brać pod uwagę indywidualną analizę podatkową. Ryczałt bowiem będzie bardziej opłacalny dla osób, które nie ponoszą kosztów związanych m.in. z opłatą za wynajem lokalu czy pensją dla personelu.
Nowa forma opodatkowania dla pielęgniarek i lekarzy. Nieprzekraczalny termin deklaracji
Naczelna Izba Lekarska przypomniała, że 20 lutego mija termin złożenia wniosku o zmianę formy opodatkowania dla osób, które dotychczas rozliczały się w formie karty podatkowej.
NIL przekazał, że do osób, które rozliczają się z fiskusem za pomocą karty podatkowej i nie dokonają do 20 lutego wyboru innej formy opodatkowania, a jednocześnie nie spełnią warunków do dalszego rozliczania się w ten sposób, naczelnik urzędu skarbowego wyśle odmowną decyzję w sprawie karty podatkowej.
KIF interweniuje w GUS ws. wynagrodzeń fizjoterapeutów
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)