Polska: samorząd zawodowy wzmacnia pomoc prawną dla lekarzy

Autor: Anna Kaczmarek, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2009 13:17

Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie zdecydowała się przeznaczyć pieniądze na ochronę prawną członków swojej korporacji. Chodzi m.in. o sprawy dotyczące agresji pacjentów wobec lekarzy, a także opresyjne działania prokuratur, policji i innych służb.

Już w tym roku na opłacenie pomocy prawnej lekarzom w kłopotach Izba chce przeznaczyć 150 tys. zł. To pieniądze, za które opłacane mają być porady prawne, wypłacane poręczenia, organizowane zbiórki pieniędzy na kaucje. Izba chce też powołać rzecznika praw lekarza, do którego będzie mógł zadzwonić każdy, kto potrzebuje pomocy – pisze Gazeta Wyborcza.

Jeśli te zapowiedzi spełnią się, do sądów zaczną trafiać pozwy kierowane przez lekarzy - za napaści fizyczne i słowne. Mają to być pozwy o odszkodowania finansowe. - Przestajemy w milczeniu znosić agresywne zachowania - mówi Jerzy Fiediger, przewodniczący krakowskiej izby. Do takich członkowie samorządu zaliczają też działania policji, prokuratury, a nawet sądów.

Małopolska izba nie jest jednak pierwszą, która prowadzi pomoc prawną dla swoich członków. Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, jak przyznaje jej przewodniczący dr Andrzej Włodarczyk, nie ma co prawda specjalnego funduszu, ale pomaga rozwiązywać problemy prawne swoim członkom.

– Rzadko zdarza się, żeby to prokuratura informowała nas, że przeciwko lekarzowi prowadzone jest jakieś postępowanie. O problemach lekarza dowiadujemy się najczęściej z prasy lub od jego rodziny. Każdy członek naszej izby ma prawo do bezpłatnej porady prawnej i dotyczy to nie tylko problemów zawodowych ale także osobistych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Włodarczyk. – Izba warszawska reaguje też w sytuacjach bardziej skomplikowanych, kiedy np. potrzebne są pieniądze na obronę lekarza. Lekarz może zwrócić się do prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej np. o wsparcie finansowe na pokrycie kosztów prawnika...

Najbardziej spektakularne akcje pomocy prawnej dla lekarzy OIL w Warszawie to na pewno poręczenie osobiste przez dr Włodarczyka za Mirosława G. w słynnej sprawie o korupcję i spowodowanie śmierci pacjenta, jak również udzielenie pożyczki na kaucję dla byłego wiceministra zdrowia.

Samorząd warszawski reagował też w sprawie zatrzymania lekarza w szpitalu na warszawskim Bródnie.

– Zgłosiliśmy wówczas do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ponieważ lekarza skuto i zabrano w czasie trwania jego dyżuru co mogło stwarzać zagrożenie dla jego pacjentów – opowiada przewodniczący Włodarczyk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum