Polska przegrała proces przed Trybunałem Praw Człowieka

Autor: IAR/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2008 19:34

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła prawo do życia aresztowanego mężczyzny, który zmarł w 2001 roku z powodu nieleczonej choroby serca. Trybunał uznał też, że nie wyjaśniono należycie okoliczności jego śmierci i nie wyciągnięto konsekwencji wobec winnych zaistnienia tej sytuacji. Polska musi też wypłacić 20 tysięcy euro odszkodowania żonie zmarłego.

To ona wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka złożyły skargę do Trybunału. Sekretarz zarządu fundacji, Adam Bodnar powiedział, że to pierwszy wyrok w historii Polski, w którym stwierdzono, że doszło do naruszenia artykułu drugiego Konwencji Praw Człowieka, który odnosi się do gwarancji prawa do życia. Bodnar powiedział, że wyrok jest wstydliwy dla Polski i źle świadczy o naszej służbie więziennej i ochronie zdrowia osadzonych.

Zdaniem Adama Bodnara, w kontekście tej sprawy należy rozpatrywać śmierć rumuńskiego aresztanta Klaudio Królika, który zmarł w areszcie w Krakowie z powodu wygłodzenia.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że sytuacja w więziennej służbie zdrowia przedstawia się bardzo źle. Brakuje lekarzy specjalistów oraz sprzętu medycznego. Nie ma też należytej współpracy między więzieniem czy aresztem a prokuraturą i sądami w kwestii zdrowia osadzonych.

Zdaniem profesora Marka Safjana, członka rady Helsińskie Fundacji Praw Człowieka, wyrok zobowiązuje Polskę do przyjrzenia się sytuacji w więziennej służbie zdrowia i podjęcie działań, które zapobiegną takim przypadkom w przyszłości.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum