Polska Unia Onkologii: Ostrożnie z przekształceniami w Centrach

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2008 11:50

Polska Unia Onkologii chce wypracować z ministerstwem zdrowia takie zapisy w nowej ustawie o przekształceniu szpitali w spółki prawa handlowego, które zabezpieczą dobre funkcjonowanie i rozwój sieci Regionalnych Centrów Onkologii

Unia proponuje m.in., żeby placówki onkologiczne, dla których do tej pory organem założycielskim był samorząd, stały się szpitalami podległymi Ministerstwu Zdrowia. Miałoby to zabezpieczyć je przed łączeniem w konsorcja np. z innymi słabo funkcjonującymi szpitalami.

- Chcemy dyskutować z Ministerstwem Zdrowia, ponieważ trzeba wprowadzić stabilność do działalności placówek, które dobrze funkcjonowały do tej pory. Potrzebne są rozwiązania, które zabezpieczyłyby przed manipulacją przy własności. Na początku wprowadzania rozwiązań prawo bywa niedoskonałe, a nie chcemy żeby to co dobrze działa zostało zniszczone - mówi portalowi rynekzdrowia.pl, dr Janusz Meder.

Dodaje, że istnieje pomysł stworzenia w ramach projektu ustawy np. podstawowej bazy szpitali.

- Wiem, że w Lublinie i Opolu samorządy miały plany włączenia regionalnych centrów onkologii do konsorcjum z innymi szpitalami regionalnymi. Jeżeli ośrodek nie ma zadłużenia to chętnie włącza się go do konsorcjum z placówkami, które mają problemy finansowe po to, żeby je rozwiązać, ale może odbyć się to kosztem szpitali działających dobrze - uważa Janusz Meder.

Lekarze z Polskiej Unii Onkologii spotkają się z minister zdrowia Ewą Kopacz w pierwszej połowie września.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum