Polka walczy o unijne standardy w opiece nad wcześniakami

Autor: RMF24/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2012 10:37

Anna Spyra, która walczy o unijne standardy w opiece nad wcześniakami i noworodkami, złożyła swoją petycję w Parlamencie Europejskim. Jest mamą 13-letniego Oskara, który urodził się jako wcześniak i jest niepełnosprawny.

Polka walczy o unijne standardy w opiece nad wcześniakami

Ponieważ zdaje sobie sprawę, jak wygląda życie niepełnosprawnego dziecka, postanowiła zmienić unijne prawo. Chce by we wszystkich krajach UE obowiązywały jednakowe standardy w zakresie profilaktyki, bezpieczeństwa oraz leczenia podczas ciąży i porodu. Jej zdaniem, na każdej porodówce powinien znajdować się inkubator oraz respirator. Na sali, na której rodziła, tych urządzeń zabrakło.

Unijne standardy powinny dotyczyć także godnego porodu oraz opieki nad noworodkami i wcześniakami. W Polsce - przypomina Spyra - nie ma żadnych standardów opieki nad ciążami patologicznymi. Jedyne standardy, które istnieją, dotyczą ciąży fizjologicznej, czyli prawidłowej.

Organy UE mają jednak ograniczone uprawnienia, np. Komisja Europejska w dziedzinie okołoporodowej może jedynie formułować zalecenia. Unijne normy w tym zakresie będzie więc trudno wymusić.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że Polska spełnia już europejskie standardy opieki okołoporodowej. W tym roku zamierza doprecyzować kwestie odpowiedzialności prawnej i zawodowej lekarzy i położnych.

Więcej: http://www.rmf24.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum