Policja sprawdziła już ponad 3 miliony osób na kwarantannie. W święta na ulicach - spokojnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 11:23

Policja sprawdziła już ponad 3 miliony poddanych kwarantannie, a ostatniej doby ponad 122 tys. osób - poinformował we wtorek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że przez okres Świąt Wielkanocnych na ulicach było generalnie spokojnie, a Polacy stosowali się do obowiązujących ograniczeń.

Policja sprawdziła już ponad 3 miliony poddanych kwarantannie Fot. Shutterstock

- Ostatniej doby w ok. 220 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny. W ok. 30 przypadkach zwrócono się do nas o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp. - poinformował insp. Mariusz Ciarka.

Dodał, że każdego dnia do działań prewencyjnych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa, skierowanych jest ok. 25 tys. funkcjonariuszy - głównie policjantów wspieranych przez straż miejską i żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej.

Podkreślił też, że funkcjonariusze nie chcą mieć powodów do karania, ale nieodpowiedzialne osoby, które często z premedytacją ignorują przepisy, muszą się liczyć z konsekwencjami. - Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność. Zostańmy w domu dla naszego wspólnego dobra - podkreślił Ciarka.

Przekazał również, że policja skontrolowała ponad 81 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej. - Należy pochwalić głównie kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż praktycznie nie ujawniamy poważniejszych uchybień - poinformował rzecznik KGP.

Jednocześnie podziękował za ogromną odpowiedzialność, jaką Polacy wykazali się przez okres Świąt Wielkanocnych. - Na ulicach było generalnie spokojnie, Polacy stosowali się do obowiązujących ograniczeń. Możemy być wzorem dla innych państw, jak odpowiedzialnie i zdyscyplinowanie podchodzimy do zasad zdrowego życia w obecnej chwili - przekazał Ciarka.

Podał też, że niestety, niemal 100 policjantów, którzy na co dzień z wielkim poświęceniem wykonują swoje obowiązki, jest zakażonych, a od początku działań ponad 1760 było lub jest jeszcze na kwarantannie.

- Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. Pamiętajmy o tym. Liczymy na wzajemne zrozumienie - zaapelował.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum