Policja: ostatniej doby sprawdzono ponad 89 tys. osób poddanych kwarantannie, było 290 naruszeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2020 11:24

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 89 tys. osób poddanych kwarantannie, a w ok. 290 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - poinformował we wtorek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Od początku epidemii funkcjonariusze przeprowadzili prawie 4,9 mln tego typu sprawdzeń Fot. Shutterstock

Dodał, że od początku epidemii funkcjonariusze przeprowadzili prawie 4,9 mln tego typu sprawdzeń.

Rzecznik KGP podał, że minionej doby w około 30 przypadkach zwrócono się do policjantów z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci. Przekazał, że do działań prewencyjnych, które mają zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zakażenia pomiędzy osobami zaangażowanych jest około 21-23 tys. funkcjonariuszy, głównie policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy Straży Miejskich oraz żołnierzy.

Przypomniał jednocześnie, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osobom nie przestrzegającym zasad kwarantanny inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę od 5 do 30 tys. zł.

Ciarka poinformował także, że policja skontrolowała ponad 180 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, a ostatniej doby ponad 3600. - Tutaj nadal należy pochwalić kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż tylko sporadycznie stwierdzamy uchybienia - powiedział.

Przekazał też, że od początku działań zwalczających pandemię 166 policjantów zostało zakażonych koronawirusem, 64 wyzdrowiało, a od początku działań ponad 2600 było na kwarantannie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum