Policja: ok. 55 tys. osób pouczonych za brak maseczki, 14 tys. ukaranych mandatami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2020 19:57

Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - poinformował w poniedziałek rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Policja: ok. 55 tys. osób pouczonych za brak maseczki, 14 tys. ukaranych mandatami
Policja angażuje codziennie ok. 17-20 tys. funkcjonariuszy Fot. Shutterstock

Rzecznik KGP przekazał, że od momentu wprowadzenia stanu epidemii tylko w związku ze zwalczaniem koronoawirusa policjanci wykonali prawie 2,7 miliona służb patrolowych, niezależnych od sprawdzenia osób będących na kwarantannie. - Codziennie angażujemy do działań prewencyjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zarażenia między osobami, ok. 17-20 tys. funkcjonariuszy - podał.

- Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, w prawie 6 tys. przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - zaznaczył.

Inspektor poinformował również, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci ponad 11,6 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. "Ostatniej doby sprawdziliśmy 85509 osoby skierowane na kwarantannę, w ok. 651 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - podkreślił dodając, że w około 30 przypadkach zwrócono się do nich z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

Powiedział również, że od początku epidemii ok. 305 policjantów zostało zakażonych koronawirusem, a 239 wyzdrowiało. - Od początku działań ok. 4440 funkcjonariuszy było na kwarantannie, obecnie jest ich na kwarantannie 340 - poinformował rzecznik KGP. - Cieszy fakt, że coraz więcej policjantów zdrowieje, a jednocześnie nie odnotowujemy wzrostu nowych zachorowań - podkreślił.

Inspektor przypomniał, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osobom które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów, inspektor sanitarny może wymierzyć karę od 5 do 30 tys. zł.

Policjant podał też najnowsze dane z kontroli w komunikacji zbiorowej. - Skontrolowaliśmy ponad 345 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, tylko ostatniej doby było ich około 1000 - zaznaczył.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum