Policja: jak postępować z osobami z zaburzeniami psychicznymi?

Autor: gazeta.policja.pl/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2011 09:39

Każdego dnia policjanci przeprowadzają nawet do kilkuset interwencji wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Rośnie też liczba interwencji wobec osób pijanych, odurzonych narkotykami, z depresją. Udział w tego typu zdarzeniach wymaga od policjantów dodatkowych umiejętności.

Policja: jak postępować z osobami z zaburzeniami psychicznymi?

Problemem jest brak precyzyjnych przepisów Ministerstwa Zdrowia w tym zakresie. Wprawdzie ustawa o ochronie zdrowia psychicznego została znowelizowana w grudniu ubiegłego roku, ale nie uregulowano na przykład problemu przewożenia chorego psychicznie.

Zgodnie z art. 18 pkt 5 ustawy policjanci mają obowiązek udzielić lekarzowi pomocy na jego żądanie, przepisy nie precyzują jednak, na czym ma polegać asysta policjantów przy przewożeniu chorego do szpitala.

Portal gazeta.policja.pl omawia przypadki postępowania funkcjonariuszy z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Informuje również o opracowaniu przez Biuro Prewencji KGP zaleceń dotyczących postępowania funkcjonariuszy podczas podejmowania i przeprowadzania interwencji wobec osób, których zachowanie wskazuje na zaburzenie psychiczne.

Więcej: www.gazeta.policja.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum