Pokłosie wyroku ws. aborcji: potrzebna podkomisja do monitorowania orzeczeń ETPC?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 października 2012 15:21

W Sejmie powinna powstać stała podkomisja do monitorowania orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - uważają szef delegacji polskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Andrzej Halicki (PO) i szef komisji sprawiedliwości Ryszard Kalisz (SLD).

Pokłosie wyroku ws. aborcji: potrzebna podkomisja do monitorowania orzeczeń ETPC?

W środę (31 października) wniosek w tej sprawie - podpisany przez Halickiego, Kalisza i szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorza Schetynę (PO) - został przesłany do marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

- Część orzeczeń Trybunału w Strasburgu wymaga zastanowienia się nad zmianami w polskim prawie, nad skutkami tych orzeczeń - ocenił Halicki. Jak podkreślił, parlamenty narodowe powinny w większym stopniu zaangażować się we wdrożenie prawa - zgodnego z orzeczeniami Trybunału w Strasburgu.

Kalisz zauważył z kolei, że od wielu lat orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wykonywane są tylko połowicznie. Jak przekonywał, powstanie stałej podkomisji może zmienić ten stan rzeczy.

Pod względem liczby wnoszonych skarg Polska zajmuje siódme miejsce - po Rosji, Turcji, Włoszech, Rumunii, Ukrainie i Serbii. W ubiegłym roku do ETPC skierowanych zostało do rozpoznania 5035 nowych skarg przeciw Polsce. Ponad 95 proc. spraw jest jednak niedopuszczanych do dalszej procedury ze względów formalnych.

Wśród spraw dotyczących Polski, którymi w tym roku zajmował się Trybunał w Strasburgu, jest m.in. sprawa dziewczyny, która w 2008 r. zaszła w ciążę w wieku 14 lat. Zaświadczenie prokuratora dawało podstawę do przeprowadzenia aborcji. Szpital w Lublinie odmówił jednak usunięcia ciąży.

We wtorek (30 października) Trybunał stwierdził, że Polska złamała zakaz tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz naruszyła prawo dziewczynki i jej matki do poszanowania ich życia prywatnego i rodzinnego.

Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności weszła w życie 8 września 1953 r. Polska ratyfikowała konwencję w styczniu 1993 r., jako jedno z 47 państw - członków Rady Europy. Na podstawie konwencji w 1959 roku powołano do życia Europejski Trybunał Praw Człowieka mający siedzibę w Strasburgu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum