Podwyżki oraz medycyna laboratoryjna. Dziś dwa gorące tematy na senackiej Komisji Zdrowia

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia04 października 2022 07:00

Realizacja ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia oraz rozpatrzenie przyjętego przez Sejm projektu ustawy o medycynie laboratoryjnej - to dwa wywołujące w ostatnim czasie sporo emocji tematy, którymi 4 października zajmie się senacka Komisja Zdrowia.

Podwyżki oraz medycyna laboratoryjna. Dziś dwa gorące tematy na senackiej Komisji Zdrowia
4 października senacka Komisja Zdrowia zajmie się dwiema gorącymi ustawami w ochronie zdrowia Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Dwa gorące w ostatnich tygodniach tematy trafią na posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia, która będzie obradować 4 października
  • Z jednej strony senatorowie zajmą się problemami z realizacją ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
  • Z drugiej natomiast, przyjętym przez Sejm projektem ustawy o medycynie laboratoryjnej, która ma nie tylko regulować zawód diagnosty laboratoryjnego, ale dość niespodziewanie również zarządzanie szpitalami uniwersyteckimi, podległymi dotąd rektorom uczelni medycznych

Podwyżki w ochronie zdrowia. Senat zajmie się ustawą o najniższych wynagrodzeniach

Realizacja ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która od 1 lipca wprowadziła podwyżki m.in. lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym czy pracownikom niemedycznym przebiega przynajmniej wyboiście.  

Szpitale zgłaszają setki tysięcy brakujących pieniędzy na wypłaty, pracownicy w ramach niezadowolenia skarżą się w Państwowej Inspekcji Pracy, strajkują, odchodzą od łóżek pacjentów, składają gremialnie zwolnienia lekarskie, a jak zapowiadają związki poszczególnych zawodów, całe zamieszanie może znaleźć swój finał w sądach pracy.

W ramach gaszenia pożaru brakujące pierwotnie przyznane przez NFZ pieniądze na realizację podwyżek mają zrekompensować wprowadzone od 1 października wyższe wyceny interny, nocnej i świątecznej pomocy, a także SOR.

- Dodatkowo zlokalizowaliśmy grupę ok. 200 szpitali, w których normalnymi instrumentami nie można poprawić ich sytuacji - mówił jeszcze we wrześniu minister zdrowia Adam Niedzielski, zapowiadając wprowadzenie tzw. mechanizmu restrukturyzacyjnego.

W związku z powstałymi perturbacjami dziś senacka Komisja Zdrowia wysłucha "informacji ministra zdrowia na temat realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych".

Ustawa o medycynie laboratoryjnej, a fuzja szpitali w Bydgoszczy

Komisja zajmie się również rozpatrzeniem ustawy o medycynie laboratoryjnej przyjętej jeszcze we wrześniu przez Sejm. Projekt wzbudził sporo kontrowersji z powodu, iż klub Prawa i Sprawiedliwości wniósł poprawki daleko wybiegające poza zawód diagnosty laboratoryjnego, a mówiące o zarządzaniu zakładami opieki zdrowotnej podległych rektorom uczelni medycznych.

Pytany wówczas przez nas przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) otwarcie przyznał, że chodzi o zablokowanie planowanego przez rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu połączenie szpitali nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza oraz nr 2 im. dr. Jana Biziela.

- Rektor zlikwiduje szpital, a pacjenci przyjdą z pretensjami do ministra zdrowia - podkreślał Latos, na co dzień członek Rady Społecznej szpitala im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

- To dość kuriozalna sytuacja. Odrzucono kluczowe poprawki dla zawodu diagnostów, a przemyca się jakieś wrzutki - oceniała w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Karolina Bukowska-Straková, przewodnicząca Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

Nieoficjalnie mówi się, że większość członków senackiej komisji będzie przeciwna poprawkom zaakceptowanym przez Sejm.

Senacka Komisja Zdrowia (4 października 2022 r.):

  • godz. 9.00: Rozpatrzenie ustawy o medycynie laboratoryjnej
  • godz. 10.30: Informacja ministra zdrowia na temat realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych

Nowy konsultant krajowy w dziedzinie medycyny laboratoryjnej

Przypomnijmy, że w trakcie procedowania ustawy o medycynie laboratoryjnej na dwóch stanowiskach konsultantów krajowych diagnostyka laboratoryjna oraz mikrobiologia lekarska pojawiły się wakaty.

Jak wyjaśniało nam jeszcze we wrześniu Ministerstwo Zdrowia, w przypadku prof. Dzierżanowska-Fangrat, która z dniem 14 września została odwołana ze stanowiska konsultanta krajowego z mikrobiologii lekarskiej, chodziło "o sprawy formalne".

Natomiast prof. Maciejowi Szmitkowskiemu, będącego od 2014 roku konsultantem w dziedzinie medycyny laboratoryjnej, 10 września wygasł okres kolejnej kadencji.

W poniedziałek, 3 października, minister zdrowia Adam Niedzielski powołał w jego miejsce prof. dr hab. n. med. Barbarę Bożenę Dołęgowską z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum