Podsłuchy i tajemnica zawodowa: adwokaci z lekarzami ws. ustawy o policji

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2015 15:26

Zdaniem samorządów lekarskiego i adwokackiego zapisy zawarte w projekcie ustawy o policji spowodują osłabienie gwarancji zachowania tajemnic zawodowych, kluczowych dla prawidłowego wykonywania zawodów lekarza i adwokata.

Podsłuchy i tajemnica zawodowa: adwokaci z lekarzami ws. ustawy o policji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej i Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach podjęły jednobrzmiące stanowiska ws. projektu ustawy o zmianie ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw.

''Mimo że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 30.07.2014 r. sygn. K 23/11 z dezaprobatą odniósł się do aktualnych rozwiązań prawnych w zakresie kontroli działalności policji i służb specjalnych, to senacki projekt proponuje dalsze osłabienie gwarancji tych tajemnic, a tym samym nie stanowi właściwego wykonania wspomnianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Stwarza to pole do jeszcze większych nadużyć w ramach prowadzenia działalności operacyjnej przez Policję oraz służby'' - czytamy w stanowisku.

Projekt w przekazanym Sejmowi kształcie przewiduje, że osoby związane tajemnicą zawodową mogą być poddawane takim metodom inwigilacji jak podsłuch, czy zbieranie danych o lokalizacji telefonów komórkowych. To funkcjonariusz będzie oceniał, czy zebrany materiał jest objęty tajemnicą zawodową.

Adwokaci i lekarze nie zostaną nawet poinformowani, że byli poddani inwigilacji. Takie rozwiązania nie dadzą pogodzić się z zasadami demokratycznego państwa, albowiem czynią tajemnicę zawodową fikcją - wskazują zainteresowani.

''Tajemnica zawodowa stanowi gwarancję stosunku zaufania, który jest podstawą wykonywania zawodów zaufania publicznego. Zaufanie pacjenta do lekarza, tak jak i klienta do adwokata, ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego prowadzenia leczenia lub sprawy sądowej. Jedynie pacjent i klient mający pewność, że informacje przekazywane lekarzowi czy adwokatowi są poufne, przekaże je w sposób pełny i wyczerpujący, a więc taki, który umożliwi należyte udzielenie pomocy lekarskiej czy prawnej'' - przedstawiają samorządy zawodowe.

W ich opinii projektowane przepisy ustawy nie wskazują żadnych przesłanek, którymi ma kierować się sąd pozwalając na pobranie i wykorzystanie danych retencyjnych, czy przeprowadzenie kontroli operacyjnej wobec osób objętych tajemnicą zawodową.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum