Podlaskie: wyrok dla ginekologa za zaniedbania przy porodzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2011 19:12

W czwartek (6 października) Sąd Okręgowy w Suwałkach utrzymał w mocy wyrok roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata dla ginekologa Roberta M., oskarżonego o zaniedbanie obowiązków, w wyniku czego urodziło się niepełnosprawne dziecko.

Podlaskie: wyrok dla ginekologa za zaniedbania przy porodzie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lekarz, oprócz kary więzienia w zawieszeniu, musi zapłacić odszkodowanie - 20 tys. zł dla kobiety i 40 tys. zł dla chorego dziecka. Według sądu lekarz ponosi odpowiedzialność za niewystarczające otoczenie troską pacjentki w ciąży patologicznej. Sąd uznał, że przyszła matka była nieprawidłowo monitorowana podczas pobytu w szpitalu, co skutkowało spóźnionym wykonaniem cesarskiego cięcia. W konsekwencji dziecko urodziło się niepełnosprawne. 

We wcześniejszym procesie sąd ustalił, że lekarz mógł przewidzieć skutki swego nieostrożnego zachowania podczas dyżuru lekarskiego. Błąd lekarski okazał się dla rodziny pacjentki tragiczny. Dziecko urodziło się z porażeniem mózgowym, autyzmem, epilepsją. Wymaga stałej opieki. Według poszkodowanej kobiety przed porodem lekarz przez pięć godzin nie zaglądał na salę porodową. Przyszedł dopiero rano, kiedy pacjentka dostała krwotoku i trzeba było przeprowadzić cesarskie cięcie. Do zdarzenia doszło w 2005 roku. Wyrok jest prawomocny.

Kobieta pozwała także do sądu szpital w Suwałkach. W sierpniu br. sąd przyznał jej 300 tys. zł odszkodowania i 2 tys. zł miesięcznie renty dla syna. Szpital odwołał się od wyroku. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum