Podlaskie: procesują się z NFZ o nadwykonania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2010 18:24

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku rozpoczął się we wtorek (27 kwietnia)pierwszy w regionie proces o wypłatę za nadwykonania usług medycznych za 2009 rok.

Proces wytoczył NFZ Szpital Ogólny im. Ginela w Grajewie, który domaga się  od NFZ ponad 1,8 mln zł.  Szpital podtrzymał swe powództwo, którego oddalenia chciał Podlaski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Sąd odroczył rozprawę bezterminowo, zobowiązując strony m.in. do ustosunkowania się na piśmie do odpowiedzi na pozew, dostarczenia dokumentów dotyczących umowy z NFZ i nadwykonań w wersji elektronicznej i złożenia innych wniosków dowodowych.

W szpitalu od trzech tygodni trwa kontrola NFZ, zarządzona po złożeniu pozwu przez szpital. Ma zakończyć się do końca maja. Urzędnicy Funduszu badają dokumentację dotyczącą realizacji kontraktu z NFZ, jak również tzw. świadczeń ponadlimitowych.

Rzecznik Podlaskiego Oddziału NFZ Adam Dębski przyznał w rozmowie z agencją, że kontrola ma związek z roszczeniami szpitala. Powiedział, że Fundusz jest pewny swoich racji i w ramach kontroli chce zebrać stosowną dokumentację.

Dyrektor szpitala w Grajewie pozew złożył na początku marca, na prawomocne rozstrzygnięcie sądu czekają dyrektorzy innych podlaskich szpitali, gdzie również NFZ nie płaci za nadwykonania.

Pełnomocnik szpitala w Grajewie zapowiedział na wtorkowej rozprawie, że będzie wnioskował w tym procesie o powołanie biegłego do oceny, czy szpitalowi należą się pieniądze. W 2009 roku placówka odnotowała stratę w wysokości 1 mln zł.

Rzecznik Podlaskiego Oddziału NFZ poinformował, że oddział otrzymał dotąd dwa pozwy o zapłatę nadwykonań za 2009 rok. Oprócz szpitala w Grajewie, który domaga się ponad 1,8 mln zł za świadczenia wykonane poza umową na oddziałach dziecięcym, zakaźnym, wewnętrznym i chirurgii ogólnej, pozew złożył również szpital w Kolnie, dotyczący kwoty ponad 444 tys. zł za nadwykonania pediatryczne.

Jak podał Dębski, ogółem, po zawarciu ugód, kwota kontraktów ze wszystkimi świadczeniodawcami w zakresie leczenia szpitalnego za rok 2009 wyniosła ponad 732,7 mln zł, zaś kwota nadwykonań sięga 54,3 mln zł. Poinformował też, że za ubiegły rok opłacone zostały tylko nadwykonania w procedurach ratujących życie (np. ostre zespoły wieńcowe) i nielimitowanych (np. porody, przeszczepy). Podlaski oddział NFZ 2009 rok zakończył stratą w wysokości prawie 50,7 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum