Podlaskie: proces ws. prowokacji policyjnej wobec lekarza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2011 16:28

Mężczyzna, który pomógł w odkryciu tła prowokacji wobec kardiochirurga Tomasza Hirnle, był we wtorek (14 czerwca) świadkiem w procesie w Białymstoku dotyczącym tej policyjnej akcji. Oskarżeni to lekarz uważany za inspiratora prowokacji i trzech policjantów.

Podlaskie: proces ws. prowokacji policyjnej wobec lekarza
Zeznający świadek znajomemu dziennikarzowi przekazał informację z rozmowy z mężczyzną, który w prowokacji odegrał rolę pacjenta, potem doprowadził do ich spotkania.

Materiały dziennikarskie pozwoliły odkryć intrygę jednego lekarza wobec drugiego. Autor reportażu zawiadomił Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie i to ona oskarżyła lekarza, policjantów i trzy osoby biorące udział w prowokacji. Lekarz i trzej policjanci, których proces trwa drugi rok, nie przyznają się do zarzutów.

- Byłem w szoku, że lekarz lekarzowi i człowiek, który był jego pacjentem, zrobili taki numer - mówił świadek, obecnie odsiadujący wyrok w śląskim więzieniu, przed Sądem Rejonowym w Białymstoku. Proces został odroczony do połowy lipca.

Proces dotyczy m.in. bezpodstawnego wykorzystania instytucji kontrolowanego wręczenia 5 tys. zł łapówki w akcji przeciw Tomaszowi Hirnle w czerwcu 2005 roku. Po długim procesie lekarz został prawomocnie uniewinniony. Sąd uznał bowiem, że nie można było w sposób legalny przeprowadzić takiej akcji, nie mając żadnych wiarygodnych informacji, że przyjmuje on łapówki.

Po uniewinnieniu Hirnle domagał się do Skarbu Państwa około 500 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za pobyt w areszcie. 13 czerwca sąd przyznał mu 90 tys. zł, na razie nie wiadomo, czy któraś ze stron złoży apelację.

Dwie kobiety, które w prowokacji odegrały role rodziny pacjenta (jedna z nich zostawiła kopertę z pieniędzmi na biurku w gabinecie lekarza), bez przeprowadzania rozprawy zostały skazane na kary więzienia w zawieszeniu.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum