Podlasie: prokuratura sprawdzi czy znęcano się nad dziećmi w domu opieki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2009 14:17

Prokuratura Rejonowa z Augustowa wszczęła dochodzenie w sprawie znęcania się nad chorymi dziećmi z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Studzienicznej k. Augustowa (Podlaskie) - poinformowała z-ca prokuratora rejonowego w Augustowie Jolanta Szczytko.

Dodała, że zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w ośrodku złożył Podlaski Urząd Wojewódzki poprzez wydział polityki społecznej, który nadzoruje podobne placówki w województwie.

W Domu Pomocy Społecznej w Studzienicznej mieszka pięćdziesięcioro niepełnosprawnych dzieci, m.in. z porażeniem mózgowym, chorobą Downa, autyzmem, a także niepełnosprawnych fizycznie. Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

– Na razie nie wiemy dokładnie, kto miał znęcać się nad nieporadnymi dziećmi. Więcej będziemy wiedzieli po obejrzeniu materiału telewizyjnego – powiedziała PAP Szczytko.

Program „Uwaga!” TVN dotarł do filmu, na którym widać, jak jedna z sióstr bije po twarzy i szarpie za włosy swojego niepełnosprawnego podopiecznego. Film nagrał turysta, który wypoczywał w domu znajdującym się obok ośrodka. Program ma zostać wyemitowany w czwartek (15 października) wieczorem.

Jak poinformował kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie Zdzisław Wasilewski, w Studzienicznej prowadzona jest kontrola wewnętrzna. Na kilka dni została przerwana z powodu wyjazdu kilku sióstr za granicę. Ma być wznowiona w poniedziałek (19 października).

Wasilewski dodał, że kontrola została wszczęta po interwencji Rzecznika Praw Dziecka, który został poinformowany o znęcaniu się nad dziećmi przez zakonnice.

Jak informuje Wasilewski, siostra, która jest posądzona o pobicie dziecka, jest obecnie urlopowana.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum