Podkomisja sejmowa ws. zmian w Kodeksie Karnym. Posiedzenie odbędzie się 31 marca
Podkomisja sejmowa ws. zmian w Kodeksie Karnym będzie obradowała w czwartek 31 marca.

- 31 marca o godz. 13 rozpocznie obrady podkomisja stała do spraw nowelizacji prawa karnego
- Chodzi m.in. o projekt nowelizacji art. 155 kodeksu karnego ("nieumyślne spowodowanie śmierci"), który jest w szczególnym zaintersowaniu lekarzy
- Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) uważają, że przedstawiona przez rząd nowelizacja nie uwzględnia stanowiska zaproponowanego przez środowisko lekarzy
Podkomisja sejmowa ws. zmian w Kodeksie Karnym. Posiedzenie 31 marca
W czwartek, 31 marca, o godz. 13 będzie obradowała podkomisja stała do spraw nowelizacji prawa karnego.
Przypomnijmy, że chodzi o projekt nowelizacji art. 155 kodeksu karnego ("nieumyślne spowodowanie śmierci"). Zakłada on, że minimalny wymiar kary ma się zwiększyć z 3 do 6 miesięcy, a maksymalny z 5 do 8 lat pozbawienia wolności. Uderzy on m.in. w lekarzy.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przypomina, że już w 2020 roku próba zaostrzenia kar miała miejsce. Zwrócono się wówczas do ministra sprawiedliwości oraz ministra zdrowia, aby podjęte zostały prace mające na celu odrębne potraktowanie przez przepisy błędów medycznych i ich skutków.
Przedstawiciele OZZL uważają, że przedstawiona przez rząd nowelizacja kodeksu karnego nie uwzględnia stanowiska zaproponowanego przez środowisko lekarzy. Dlatego też domagają się oni jego zablokowania.
- W ocenie OZZL powinno się odróżnić działania prowadzone przez lekarzy (i inny personel medyczny) w dobrych intencjach, w celu pomocy innym osobom, przy których dojdzie do błędu skutkującego śmiercią pacjenta, od działań prowadzonych od początku z zamiarem spowodowania krzywdy drugiemu człowiekowi - mogliśmy przeczytać w komunikacie OZZL.
30 lekarzy odeszło ze szpitala. Jest stanowisko dyrekcji
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)