Podkarpackie: ten lekarz nie może być patronem ulicy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2017 21:05

Władze samorządowe w Boguchwale zapytały IPN czy muszą zmienić nazwę ulicy upamiętniającą lekarza, który - w pamięci lokalnej społeczności - zapisał się jako osoba "wrażliwa na cierpienie" i "bezinteresowny lekarz". IPN uznał, że tak. Lekarz był m.in. funkcjonariuszem UB.

Podkarpackie: ten lekarz nie może być patronem ulicy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konieczność zmiany patrona ulicy wynika z uchwalonej przez Sejm "Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej".

W Boguchwale jedna z ulic nosi imię Józefa Tkaczowa, miejscowego lekarza, działacza komunistycznego. Lokalne władze zdecydowały się wystąpić z pytaniem do Instytutu Pamięci Narodowej czy na pewno konieczna jest zmiana nazwy ulicy.

W uzasadnieniu pisma skierowanego do IPN władze miasta napisały m.in., że "w ocenie mieszkańców brakuje podstaw do uznawania Józefa Tkaczowa za osobę upamiętniającą bądź propagującą ustrój totalitarny, gdyż jako lekarz bezinteresownie realizował swoją służbę lekarską".

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w odpowiedzi skierowanej do władz Boguchwały IPN przytacza życiorys urodzonego w mieście lekarza: "Działacz Komunistycznej Partii Polski, funkcjonariusz Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, działacz Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, członek Komitetu Wojewódzkiego PPR, potem PZPR".

Zdaniem IPN nie ma podstaw, by utrzymać dotychczasową nazwę ulicy.

Więcej: rzeszow.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze