×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Podkarpackie: radni sejmiku poparli działania przeciw aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia27 listopada 2017 19:45

Radni sejmiku województwa podkarpackiego przez aklamację przyjęli w poniedziałek (27 listopada) uchwałę wyrażającą poparcie dla działań i inicjatyw służących ochronie ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Podkarpackie: radni sejmiku poparli działania przeciw aborcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na nadzwyczajnej sesji projekt uchwały przedstawił radny klubu PiS Jacek Kotula.

- Jako radni województwa chcemy wyrazić poparcie dla Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję" i przygotowanego przez komitet projektu ustawy o zmianie ustawy ze stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - zapisano w uchwale.

Radni podkreślili, że osoby chore i niepełnosprawne mają takie samo prawo do życia jak i osoby zdrowe.

Uchwała zostanie przesłana m.in. do Sejmu, Senatu oraz prezydenta RP.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Zbiórkę podpisów pod projektem ograniczającym dopuszczalność aborcji prowadzi Fundacja Życie i Rodzina "Zatrzymaj Aborcję", która chce wprowadzenia zakazu aborcji ze względu na wady płodu.

W 33-osobowym sejmiku podkarpackim 19 radnych należy do klubu PiS, 8 do klubu PSL, 4 do klubu PO i 2 radnych jest niezależnych. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze