Podkarpackie: proces o wyłudzenie z NFZ prawie 2 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2011 13:04

W procesie dotyczącym wyłudzenia z NFZ prawie 2 mln zł odpowiada 14 osób. Mieli tego dokonać realizując recepty na refundowany lek. W piątek (26 sierpnia) w Sądzie Okręgowym w Krośnie (Podkarpackie) rozpoczął się proces w tej sprawie.

Podkarpackie: proces o wyłudzenie z NFZ prawie 2 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oskarżeni to: właściciel i kierownik hurtowni farmaceutycznej w Nowej Dąbie, przedstawiciel handlowy firmy farmaceutycznej, właściciele aptek i troje lekarzy zatrudnionych wówczas w Szpitalu Specjalistycznym Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie.

Na pierwszej rozprawie rozpoczęto odczytywanie liczącego ponad 800 stron aktu oskarżenia. Z uwagi na jego obszerność odczytywanie zaplanowano na kilka kolejnych rozpraw.

Według prokuratury oskarżeni mieli w latach 2002-2004 wprowadzić do dokumentacji w hurtowni farmaceutycznej ponad 120 fikcyjnych faktur nabycia leku Lucrin Depot 11,25 mg. Na ich podstawie wystawiono z kolei prawie 700 fikcyjnych faktur sprzedaży tego leku do aptek na terenie Podkarpacia.

W śledztwie ustalono, że przedstawiciel handlowy firmy farmaceutycznej odbierał od lekarzy recepty wystawione na pacjentów szpitala i poradni onkologicznej w Brzozowie. Część z nich przekazywał właścicielowi hurtowni, który przekazywał je następnie do apteki wraz z fakturą sprzedaży leku. Aptekarze dokumentowali sprzedaż leku na podstawie dostarczonych recept i występowali o refundację leku do NFZ.

Część recept trafiała natomiast bezpośrednio do realizacji w jednej z rzeszowskich aptek, która z kolei uzyskiwała leki w oparciu o podrobione recepty.

Według prokuratury ostatecznie leki uzyskane w ten sposób trafiały do dyspozycji lekarzy, którzy ordynowali je bezpośrednio pacjentom. Powołana w śledztwie biegła zakwestionowała część zabezpieczonych recept, jako wystawione poza wpisem w dokumentację medyczną pacjentów, a także wystawiane częściej niż zalecenia medyczne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum