Podkarpacie: badają unieszkodliwianie odpadów medycznych

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2011 11:20

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego zwrócił się do Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska o kontrolę firm zajmujących się unieszkodliwianiem odpadów medycznych na terenie Podkarpacia.

Podkarpacie: badają unieszkodliwianie odpadów medycznych

Z analizy UMWP wynika, że na Podkarpaciu unieszkodliwia się cztery razy więcej odpadów medycznych niż powstaje w tym regionie.

„Wskazywać to może, iż w instalacjach unieszkodliwiane są nie tylko odpady z naszego województwa” – piszą samorządowcy do  WIOŚ.

Argumentują także, że zgodnie z zasadą bliskości określoną w art. 9 ust. 1. ustawy o odpadach,  powinny być one w pierwszej kolejności poddawane odzyskowi lub unieszkodliwiane w miejscu ich powstania.

Ponadto, jak podaje urząd marszałkowski,  zgodnie z art. 9 ust. 3, 3a, 5 wspomnianej ustawy, zakazuje się poddawania unieszkodliwianiu zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych poza obszarem województwa, na którym zostały wytworzone oraz ich przywozu z terenu innych  województw w celu unieszkodliwienia.

Zdaniem podkarpackich samorządowców, unieszkodliwianie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych poza obszarem województw, na którym zostały wytworzone,  stanowi wykroczenie.

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przypomina również, że niezależnie od obowiązujących przepisów w tym zakresie, utrzymywanie się sytuacji, gdy na terenie województwa podkarpackiego unieszkodliwiane są duże ilości odpadów medycznych przywożone z innych województw, jest niezgodne z polityką województwa.

Mimo, że jak zaznaczyli samorządowcy, takie działania firm są wykroczeniem, to urząd nie skierował zawiadomienia do organów ścigania.

– Obowiązuje w tym przypadku odpowiednia procedura administracyjna, dlatego najpierw zwróciliśmy się WIOŚ o kontrolę firm zajmujących się unieszkodliwianiem odpadów medycznych. Jeżeli WIOŚ stwierdzi, że istotnie unieszkodliwiano odpady niezgodnie z prawem, wówczas to on skieruje sprawę do organów ścigania – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Wiesław Bek, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Przypomnijmy, że 12 marca przestaną obowiązywać pozwolenia na tzw. alternatywne metody unieszkodliwiania odpadów medycznych, odpady będą mogły być jedynie spalane w spalarniach odpadów medycznych.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum