Podatki i odliczenia w związku z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2010 15:27

Darowiznę przekazaną 10 stycznia 2010 r. na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i udokumentowaną można odliczyć od dochodu w PIT za 2010 rok.

Dziennik Gazeta Prawna potwierdziła w Ministerstwie Finansów wcześniejsze informacje dotyczące konieczności opodatkowania transakcji zawieranych w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP).

Poszczególne sztaby WOŚP nie mogły samodzielnie prowadzić licytacji, a jedynie pomóc skontaktować się osobom zainteresowanym sprzedażą jakiegoś przedmiotu i chcącym następnie dochód z takiej sprzedaży przeznaczyć na zbiórkę publiczną, z osobami pragnącymi dany przedmiot kupić. Przy takich aukcjach może zajść konieczność rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych lub VAT, ewentualnie podatku dochodowego od osób fizycznych - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

U podatnika, jak twierdzi resort finansów, który sprzedaje rzecz – poza działalnością gospodarczą – przed upływem pół roku od jej nabycia, powstaje przychód, który trzeba wykazać w zeznaniu rocznym i opodatkować PIT.

Jednak podatnicy w rocznym rozliczeniu podatkowym mogą odliczyć od podstawy opodatkowania faktycznie dokonane darowizny dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Odliczenie to jednak nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum