Podatki: fiskus o pomocy dla niepełnosprawnych

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia   • 15 września 2009 10:05

Jest sposób na to, by podopieczni fundacji nie musieli płacić podatku od darowizny lub dochodowego np. za podarowanie przez fundację wózka inwalidzkiego osobie niepełnoprawnej czy sfinansowanie leczenia.

Podatki: fiskus o pomocy dla niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wystarczy, że fundacja wpisze do swojego statutu pomoc społeczną – informuje Gazeta Prawna. Rozwiązanie to pojawiło się, gdy jedna z fundacji wystąpiła o interpretację podatkową. Chciała potwierdzenia, że jej beneficjenci nie muszą płacić podatku.

Organy podatkowe uznały, że świadczenia zdrowotne i rehabilitacyjne na rzecz niepełnosprawnych dzieci podlegają opodatkowaniu. Gdy fundacja wypożycza sprzęt lub finansuje koszty rehabilitacji, powstaje nieodpłatne świadczenie, które podlega opodatkowaniu jako dochód z innych źródeł.

Jak podaje Gazeta Prawna, jednocześnie organ wydający interpretację zasugerował, że istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia w PIT. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje bowiem możliwość zwolnienia z podatku świadczeń pochodzących z pomocy społecznej.

Stanowisko takie zaakceptował sąd administracyjny (wyrok WSA w Gliwicach z 18 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Gl 1151/08, niepublikowany).

Robert Krasnodębski, radca prawny z kancelarii Weil, Gotshal & Manges, wyjaśnia, że w zależności od zaistniałej sytuacji pomoc udzielona przez organizacje pożytku publicznego osobie fizycznej może zostać zakwalifikowana jako darowizna lub nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu.

Potwierdza jednak, że w szczególnych przypadkach świadczenie takie może być jednak uznane za tzw. pomoc społeczną i korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 79 ustawy o PIT.

Ustawa podatkowa nie zawiera jednak definicji pomocy społecznej. Dlatego w ocenie ekspertów należy odnieść się do przepisów ustawy o pomocy społecznej, zwłaszcza, że organy podatkowe nie wypracowały samodzielnych kryteriów pozwalających na wyodrębnienie działalności dokonywanej w ramach pomocy społecznej od innej działalności.

W opinii Krasnodębskiego, w przypadku organizacji pozarządowych omawiane zwolnienie może mieć zastosowanie tylko wówczas, gdy dana organizacja prowadzi działalność statutową w zakresie pomocy społecznej. Przy czym pomocą społeczną jest np. wsparcie medyczne, ale nie doradztwo biznesowe.

W ocenie Michała Grzywacza, radcy prawnego z Kancelarii Radców Prawnych Grzywacz-Zawada, jeżeli takie warunki zostaną spełnione przy odpowiednio sformułowanym statucie danej organizacji, uwypuklającym pomoc społeczną jako jeden z celów jej istnienia (czy też powołania), można zastosować zwolnienie.

Zmianę statutu fundacji należy zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze